banner39

Zimbabwe, çözümü sünnette buldu

Zimbabwe hükümeti, AİDS'i önlemek için çözümü sünnette buldu.

Afrika 18.09.2010, 14:24 18.09.2010, 14:30
Zimbabwe, çözümü sünnette buldu

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AIDS hastalığını önlemek için 2009 yılı ortalarında "sünnet programı" başlatan Zimbabwe hükümeti, 2009 yılı ortasından bu güne yaklaşık 3 bin kişinin sünnet olduğunu duyurdu. Hükümet, program dahilinde önümüzdeki 8 yılda, gençlerin yüzde 80'ini sünnet ettirmeyi planladıklarını açıkladı.

Sünnetin dinlerinde ve kültürlerinde çok yer edinmediğini söyleyen Zimbabweli yetkililer, 'ülkelerinde yüz yıllık geçmişi olan sağlık operasyonunu, HIV ve AIDS virüsüne karşı savaşta anahtar silah olarak kullandıklarını" söylediler. Zimbabwe hükümeti, komşu Kenya, Uganda ve Güney Afrika'da denenen yöntemin AIDS hastalığını yüzde 60 önlediğini bilgisine yer vererek, kendilerinin de bu yöntemde ısrarcı olacaklarını açıkladı.

Zimbabwe'de sünnet programına sponsor olan Amerika merkezli Uluslararası Nüfus Hizmetleri Servisi'nden Dr Karin Hatzold, sünnetin virüse karşı çok etkili bir yöntem olduğunu ifade ederek, "AIDS hastalığına karşı bugün bildiğimiz en etkili yöntem sünnettir." dedi.

İlk önce Zimbabwe ordusunda uygulanan sünnet programı, imkanlar dahilinde bütün gençleri kapsayacak şekilde genişletilmeye çalışılıyor.

Dünyada AIDS vakalarının en fazla görüldüğü yerlerden olan Zimbabwe'de Sağlık Bakanlığı'nın 2009 verilerine göre, 15-49 yaşı arası nüfusun yüzde 13.7'si AIDS'le yaşıyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?