Zimbabwe'nin simgesi aslanı bir doktor öldürmüş

Zimbabwe'nin sembolü haline gelen Cecil isimli siyah yeleli aslan ABD'li bir diş hekimi tarafından hayvanat bahçesi yetkililerine rüşvet verilerek öldürüldü

Zimbabwe'nin simgesi aslanı bir doktor öldürmüş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zimbabve'deki Hwange Ulusal Park'ta yaşayan ve Oxford Üniversitesi'nin yürüttüğü koruma projesi kapsamında boynunda GPS tasması bulunan Cecil isimli aslan avcıların kurbanı oldu.

Guardian'ın haberine göre, Cecil'i öldüren kaçak avcılardan biri parkta çalışan bir korucu. Korucunun İspanyol olduğu öğrenilen birisinden 50 bin Euro para aldığı belirtildi.

13 yaşındaki aslanın önce okla vurulduğu ardından silahla öldürüldüğü belirlendi. Öldürülen aslanın derisi de yüzüldü.

Kaçak avcıların Cecil'in dikkatini çekerek, park sınırlarından çıkmasını sağladığı, bu sayede 'yasal' olarak aslanı öldürmeyi amaçladıkları ifade edildi. Okla vurulan Cecil, yetkililerin onu aradığı 40 saatlik süre içinde vurularak öldürüldü ve derisi yüzüldü.

ABD'Lİ DİŞ HEKİMİ ÖLDÜRMÜŞ

Cecil’i öldüren avcının Amerikalı bir diş hekimi olduğu ortaya çıktı.

Minnesotalı diş hekimi Walter James Palmer’ın aslanın öldürülmesi için kendisine yardım eden kişilere 50 bin dolar ödediği öğrenildi.

Palmer’a yardım eden biri profesyonel avcı diğeri ise çiftlik sahibi Zimbabveli iki kişi tutuklandı. Polisin yerini tespit edemediği 55 yaşındaki Palmer ise yaptığı açıklamada aslanın bu kadar ünlü olduğunu ve koruma altında olduğunu bilmediğini söyleyerek kendini savundu.

Palmer’ın 2008 yılında Wisconsin’de avlanma bölgesi dışındaki bir siyah ayıyı öldürdüğü ortaya çıktı.

Cecil’i öldürenler suçlu bulundukları takdirde 15 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 13:55
banner53
YORUM EKLE

banner39