17.07.2011, 00:00

Ahmed Veli Karzai'nin katili eskiden Taliban düşmanıymış

Kandahar - Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin üvey kardeşini öldüren adam, yıllarını Taliban’a karşı savaşta ABD’nin müttefiki olarak geçirdi.

Perşembe günü Kandahar yakınlarındaki evinde üç akrabasıyla yapılan mülakata göre polis şefi olan katil Serdar Muhammed, birkaç vesileyle ABD ve İngiliz askeri yetkilileriyle bir araya geldi, Amerikalılarla istihbarat paylaştı ve çok sayıda Taliban savaşçısının tutuklanmasında rol aldı.

35 yaşındaki memuru, belki de Afganistan'ın güneyindeki en güçlü kişi olan Ahmed Veli Karzai'ye karşı getiren bu çarpıcı taraf değiştirmenin arkasındaki sebepler halen anlaşılmış değil. Ama Karzai'nin kardeşleri ve üst düzey bir Afgan yetkili, Taliban'ın son aylarda bir şekilde Muhammed'in gönlünü kazandığını ve onu grup adına suikast saldırısı gerçekleştirmeye ikna ettiği kanaatinde olduklarını ifade ettiler.

Yetkili, soruşturmacıların, Muhammed'in Taliban'ın uzun süredir gizli kalan bir ajanı mı olduğunu yoksa isyancılara daha yeni mi katıldığını belirlemeye çalıştıklarını söyledi. Afganistan'daki bir NATO sözcüsü de Karzai'nin öldürülmesiyle ilgili olarak Afgan yetkililere sorular yöneltti.

Başkanın kardeşlerinden Mahmud Karzai, suikastten sonra ailenin,  Muhammed'in son üç aydır Taliban isyancılarıyla görüşmelerde bulunmak üzere Pakistan'ın Ketta şehrine gittiğini öğrendiğini söyledi. Yine son haftalarda dengesiz davranışlarda bulunmuş, az uyumuş, geceleri ev değiştirmiş, adamlarına karşı da kuşkucu tavırlar sergilemiş ve onların telefonda kimlerle konuştuklarını öğrenmek istemiş.

Mahmud Karzai, perşembe günü verdiği mülakatta, "Aniden değişti. Bu, Taliban'ın işi" dedi.

Üst düzey bir Afgan yetkili de başka bir mülakatta, Ketta ziyaretlerini kendisinin de duyduğunu, fakat doğruluğunu teyit edemeyeceğini söyledi. Yetkili, "Muhammed'in Afganistan'a dönmeden önce gençliğinde Pakistan'da medreseye gittiğini ifade etti.  Üst düzey yetkili, cinayetten "Taliban ve Taliban'ın arkasındaki güçler"in sorumlu olduğunu söyledi.

Cinayetin sorumluluğunu Taliban üstlendi. Gerçekten Taliban'ın işiyse bu, isyancıların en sıkı korunan hedeflere bile saldırabilecek kapasitede olduklarını gösteren bir başka örnek olur. Perşembe günü sarığına bomba saklayan bir adam, Ahmed Veli Karzai'yi anma merasiminde dört kişiyi öldürdü.

Muhammed'in, - eskiden kalma kerpiç evlerin bulunduğu fakir bir köyde- askeri tarz bariyerlerle korunan nispeten büyük beton evinde ise polis şefinin akrabaları, onun Taliban adına iş yaptığı iddialarını kesin olarak reddetttiler. Kayınbiraderlerinden Abdul Malik de Muhammed'in 20 senedir Pakistan'a hiç gitmediğini söyledi. Evin oturma odasının duvarında Ahmed Veli Karzai ve Başkan Hamid Karzai'nin büyük fotoğrafları bulunurken akrabaları, Muhammed'in kendisini bunlara adadığını söylediler.

Muhammed'in, ismini vermek istemeyen bir akrabası da "Biz bir aile gibiydik. Bugüne kadar aramızda en ufak bir ihtilaf yoktu" dedi.

Uzun bir geçmiş

Muhammed, Karzai ailesi tarafından uzun yıllardır tanınıyordu ve Taliban rejiminin devrilmesinden sonra Kandahar eyalet konseyi lideri Ahmed Veli Karzai'yle çalışmaya başlamıştı. Akrabalarına göre, köylerinin Karzai ailesinin memleketleri olan yolun aşağısındaki köye çok yakın olması, Taliban tarafından onlara rahatsızlık verilmesine yol açtığı için Muhammed, Taliban rejimine muhalifti.

Akrabaları, daha önce üç oğlu, dört kızıyla kavun çiftçiliği yapan Muhammed'in, sonunda Karzai'nin yardımıyla sekiz kontrol noktasını koruyan 200 kadar adamdan sorumlu bir polis şefi olduğunu söylediler. Karzai ailesinin evleri ve Ahmed Veli Karzai'nin çarşamba günü defnedildiği mezarlığı korumak da onun görevleri arasındaydı.

Malik, onun, geciktiğinde polislerinin maaşlarını ödeyen ve kendisine ilave para temin eden Ahmed Veli Karzai'yle haftanın altı günü bir araya geldiğini söyledi. İlişkileri o kadar yakındı ki Karzai, annesini Muhammed'in evine getirdi. Üst düzey Afgan yetkiliye göre, ölümünden sadece birkaç gün önce de Karzai, hükümetten Muhammed için daha çok malzeme ve eleman istedi.

Akrabaları, Muhammed’in ayrıca ABD ve İngiliz askeri yetkilileriyle de bir araya geldiğini ve Kandahar’da komuta kademesinde rotasyon yapılınca yeni komutanlara tanıtıldığını söylediler. Muhammed’in iki kayınbiraderi, Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) Kandahar’daki –Taliban lideri Muhammed Ömer’in eski evinin olduğu yamaçta bulunan-  üssünde, ajans tarafından işletilen Kandahar Vuruş Gücü isimli paramiliter grupta muhafız olarak çalıştığını ifade etti.

İsimlerinin açıklanmaması şartıyla konuşan bu akrabalar, Muhammed’in, Karzai’nin Taliban’a karşı savaşmak üzere eleman bulmasına yardım ettiği  vuruş gücünün üyesi olmadığını ama Amerikalı yetkililerle istihbarat paylaştığını yıllar içinde yüzlerce isyancıyı tutukladığını söylediler.

Malik, “Amerikalıların yapamayacağı ama Serdar’ın yapabileceği bir şey olduğu zaman ona başvuruyorlardı” dedi. “Amerikan kuvvetleri birinden şüphelenince Serdar’dan onları tutuklamalarını istiyorlardı.”

Muhammed, cinayet sabahı Karzai’nin arı kovanı gibi olan evine geldi ve özel olarak görüşmek istedi ve ona, kendisi için çalışan adamların isimlerinin bulunduğu bir liste gösterdi. Karzai listeye bakarken Muhammed tabancasını çıkardı ve onu vurdu. Ölüm raporuna göre bir kurşun yüzünün sağ tarafından girdi, kulağının arka tarafından çıktı, diğer kurşun da kalbinin yakınına isabet etti. Karzai, yakındaki Mirveys Hastanesi’ne götürülürken yolda hayatını kaybetti. Bir doktor, birinin hastanede Karzai’nin saatini çaldığını söyledi.

Saldırıdan sonra Karzai’nin korumaları odaya girdiler ve Muhammed’i kurşun yağmuruna tuttular. Ölüm raporunda onun kafasından kurşunlandığı ve vücudunda 11 kurşun yarası olduğu bildirildi. Muhammed’in cesedi daha sonra dışarı çıkarıldı ve hastaneye götürülmeden önce bir binaya asıldı. İslami gelenekler ölülerin çabuk defnedilmesini gerektirmesine rağmen perşembe sabahı Muhammed’in cesedi halen beyaz bir ceset torbasının içinde, hastanenin soğuk morgunda bekliyordu. Cesedi almaya kimse gelmemişti. Akrabaları, cesedin teslim edilmesini beklediklerini söylüyorlardı.

Bir akrabası, “Her ikisi için de üzülüyoruz” dedi. ”Bu cinayete neyin yol açtığını bilmiyoruz.”

Akraba, ailelerin halen çok yakın olduğunu, öyle ki Ahmed Veli Karzai’nin mezarını kazmaya kendisinin de yardım ettiğini söyledi.

Kaynak: The Washington Post

Dünya Bülteni için çeviren: Emin Arvas

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?