banner15

Bayramları değerlerimiz için fırsata dönüştürmeliyiz

Eğitimci Mahmut Balcı katıldığı bir TV programında Bayramların kadim değerlerimizin gençlere daha iyi anlatılması için önemli fırsatlar barındırdığına dikkatleri çekti.

Bayramları değerlerimiz için fırsata dönüştürmeliyiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kilis Tv79 kanalında "Haşim Özyurt ile Geniş Açı" programına katılan Eğitimci Yazar Mahmut Balcı Türk Eğitim Sistemi, Yeni Müfredat, Öğretmenlik Mesleği, Gaziantep ve Kilis halkının Suriyeli Sığınmacılar konusunda gösterdikleri insani ve vicdani duruş, Gençliğin İçerisinde Bulunduğu Durum ve Kadim Değerler üzerine görüşlerini paylaştı.

Türk eğitim sisteminin çözüm bekleyen birçok sorununun olduğunu, öğretmen kalitesinin arttırılması gerektiğini, yeni müfredata kuru kuruya karşı çıkmak yerine müfredatın felsefesini, ruhunu anlamak ve katkıda bulunmak için çaba göstermek gerektiğini belirten Eğitimci Yazar Mahmut Balcı yeni nesillere değerlerin öneminin anlatılması ve aktarılması için neler yapılmalı gerekir şeklindeki bir soruya şu şekilde cevap verdi:

‘Sayıları yaklaşık 150 civarında olan değerlerimize yakından bakmalıyız. Hali hazırda tercih ettiğimiz öncelikleri ve değerlerimizi gözden geçirmeli, öz değerlerimize sahip çıkmalıyız. Hazıra ve rahata alışan günümüzün gençleri ile sağlıklı  iletişim kurmalıyız. Bütün gününü dışarılarda dağlarda çayırlarda geçiren çobanların bile sosyal medya bağımlısı olması doğru değildir. Elbette çobanlar da sosyal medyayı gerektiği ölçüde kullanmalı; bu cümleden onları küçümsediğimiz zannedilmemeli ancak herkes öncelikle işini tam yapmalı, emek ve alın teri harcamalı, kendi işini ihmal etmemeli.

Bir zamanlar tarım ve hayvancılık ülkesi olan bir ülke şayet temel gıda maddelerini ve yiyeceği eti ithal ediyor ise demek ki bir yerlerde hata ediliyor demektir. Bu toprakların ruhu etrafında buluşmalıyız. Batılı değerler yerine bu toprakların rengi olan değerleri öne çıkarmalıyız. İşlerimizi sözde değil özde yapmalı. Gençlerimizin içinde bulunduğu ruhi açlığı gidermeliyiz.

Değerleri sadece sosyal medyada paylaşmak yetmez. Gençleri kendi hallerine bırakmamak gerekir. İhtiyacı olan bir gencimiz hiçbir yerden burs almaz iken birkaç yerden burs alan bir üniversite öğrencisinin bu davranışının Ahlâki olmadığını ifade etmemiz gerekir. Hak eden tüm öğrencilere fırsat tanımak gerekir. Gençlerimize bu bilinci vermeliyiz.’

Değerleri Yaşamak Ve Yaşatmak, Birlikte Ve Barış İçerisinde Yaşamak, Değerleri Olan Bir Öğretmen Olmak, Gençlik ve Değerlerimiz gibi konularda söyleşilere katılan, yayınlanmış kitapları olan Eğitimci Yazar Mahmut Balcı değerlerin gençlere aktarılması için öğretmenlere ne gibi görevler düştüğü konusunda ise şunları söyledi:

Öğretmenlerin öncelikle  ruhen ve fiziken bu kadim değerlerimizi yaşamaları gerekir. Eğitimciler bu değerleri yaşamazsa bunların yaşanmasını gençlerden nasıl bekleyeceğiz?

Eğitimciler değerlerin aktarılması için sabırlı olmalı. Öğretmenler bu konularda önlerine çıkan zorlukları göğüslemeli. Biz eğitimcilerin bu çocuklardan adam olmaz demek yerine bu çocukları nasıl adam edebiliriz sorusu üzerine kafa yormaları gerekir.. Yeni nesillere popülist ve popüler olanları değil, pompalanan ihtiyaç listelerini değil, kadim değerlerimize uygun olanları sunmamız gerekir. Değerlerin yaşatılması için herkese görev düşmektedir.

Kadim değerlerimizi hatırlatmak, yaşatmak için bayram günlerini birer fırsat olarak görmeliyiz. Bayramda çocuklara minik de olsa hediyeler ve özellikle de harçlık vermeliyiz. Sembolikte olsa bunun için bir bütçe ayarlamalıdır.

Dini bayramları tatil olarak görmek yerine değerleri hatırlamak için birer fırsat olarak görmeliyiz. Bayramlarda çocukların büyüklerin ellerini öpmelerini teşvik etmeli, büyüklerin de küçüklere harçlık vermeye çalışmasını yaygınlaştırmalıyız. Gençlere sahip çıkmaz isek bir süre sonra onlara ulaşmak için çok daha büyük bir  çaba göstermek zorunda kalacağız.

Okullarda sadece değerler panosu oluşturmak yetmez. Kültürümüzü gençlere aktaracak esnaflara, ustalara sahip çıkmalıyız. Onlara adabı muaşeret kuralları öğretilmeli..

Bu arada hem yetişkinlerimiz hem de gençlerimiz sosyal medyayı dikkatli kullanmalı. Beğenilerimizin, tercihlerimizin, paylaşımlarımızın değerlerimize uygun olmasına özellikle dikkat etmeliyiz.

Faydalı ve güzel örnekleri çoğaltmalıyız. Sözlerime son verirken şunu da özellikle ifade etmek isterim ki, Gaziantep ve Kilis halkının Suriyeli Sığınmacılar konusunda gösterdikleri insani ve vicdani duruşu takdir ediyoruz.’

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 16:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35