banner39

banner35

Dünya'daki Müslüman sağlıkçılar İstanbul'da toplanacak

Dünya Müslüman Tıp Birlikleri Federasyonu'nun (FIMA) yıllık toplantısı Temmuz 2017'de İstanbul'da yapılacak. 500'e yakın yabancı misafirin geleceği toplantı Türkiye'de üçüncü kez düzenleniyor.

Aile 10.11.2016, 20:51 10.11.2016, 23:13
Dünya'daki Müslüman sağlıkçılar İstanbul'da toplanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Müslüman Tıp Birlikleri Federasyonu'nun her yıl başka bir ülkede yapılan yıllık toplantısı 2017 Temmuz'unda İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Dünya Müslüman Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA) aralarında ABD, Pakistan, Endonezya, Malezya, İngiltere, Bosna Hersek, Güney Afrika, Ürdün ve Sudan gibi ülkelerdeki Müslüman sağlıkçılar tarafından oluşturulmuş vakıf ve derneklerin üyelerinden oluşuyor.

Federasyon'un İstanbul'daki ilk toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde katıldığı ve destek verdiği 1998 yılında yapılmıştı. İkinci İstanbul toplantısı ise 2007 yılında gerçekleşmişti. 

DÜNYA MÜSLÜMAN TIP BİRLİKLERİ FEDERASYONUNUN MİSYONU NEDİR?

Dünya Müslüman Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA) sağlık çalışanlarının dayanışma merkezi olan uluslararası organizasyon 'tıp etiği' alanında çalışmalar yürütüyor. Federasyon, üye kuruluşlar arasında tıbbi bilgi ve tecrübe paylaşımını hedefliyor. FIMA, ayrıca sağlık hizmetlerinin ve eğitimin geliştirilmesi yanında, insani yardım çalışmaları da yapıyor.

Federasyon'un insani hizmet olarak üstlendiği “FIMA Save Vision” başlığıyla yürütülen katarakt ameliyatları, bugüne kadar başta Afrika olmak üzere 20 ülkede, 1 milyondan fazla muayene ve 100 binden fazla operasyonla uzun yıllardır büyük bir başarıyla sürdürülüyor.

Dünyanın herhangi bir yerinde afet veya kriz durumu ortaya çıktığında FIMA üyesi birlikler, maddi, teknik ve beşeri kaynaklarıyla, tıbbi ve insani müdahaleye destek veriyor. Bununla birlikte FIMA, geleneksel olarak tıp öğrencilerini kış ve yaz kamplarında biraraya getirerek dayanışma, işbirliği ve birlikte geleceğe hazırlanma fırsatları sunuyor.

DÜNYA SAĞLIK CAMİASINDAKİ ÖRGÜTLÜ TEK ORGANİZASYON

30 ülkenin Müslüman Tıp Birlikleri'nin tam üye, 20 farklı kuruluşun da ilişkili üye olduğu FIMA, halen müslüman sağlıkçılarca oluşturulmuş dünyada örgütlü tek organizasyon konumunda.

FIMA, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) üyesi olması yanında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile de ortak projeler yürütüyor.

Dünya Müslüman Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA)'da Türkiye'yi 'Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı' temsil ederken, temsil başkanlığını İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr M. İhsan Karaman yürütüyor.

TÜRKİYE ORGANİZASYON BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ YÜRÜTECEK

Alınan bilgilere göre, Dünya Müslüman Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA) 2017'de yapılacak toplantısında yeni yönetim kurulu belirlenerek Türkiye organizasyonun başkanlığına getirilecek. Bu kapsamda da İstanbul'da dört yıllığına bir sabit sekreterya oluşturulacak.

ORGANİZASYON HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR

Türkiye'yi FIMA'da temsil eden Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı, toplantı haftasında farklı etkinliklere hazırlanıyor. İki gün sürecek olan ve Afrika ülkeleriyle bu ülkelere ilgi duyan politikacılar, devlet adamları, akademisyenler, insani yardım kuruluşları ve uluslararası kuruluş temsilcilerinin katılacağı “Afrika Sağlık Kongresi” de bu haftada gerçekleştirilecek.

Vakıf yetkilileri, Balkan ülkelerinin kapasitelerini masaya yatırarak, gelecek planlanması hedefliyor. Yetkililer ayrıca, FIMA üyesi ülkelerden gelen kız ve erkek öğrencilerin katılacağı 450 kişilik Geleneksel Yaz Kampı'nın düzenleneceği de vurgulanıyor.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?