banner15

Her dört ölümden biri tansiyona bağlı hastalıktan

Uzmanlar kan basıncının normal değerlerden fazla olması olarak tanımlanan hipertansiyonun her 4 ölümden birinin nedeni olduğunu söylüyor.

Her dört ölümden biri tansiyona bağlı hastalıktan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Şahin, halk arasında yüksek tansiyon alarak bilinen hipertansiyonun, dünyada her yıl 7.6 milyon kişinin ölümüne yol açtığını belirterek, "Ülkemizde her dört ölümden birinin nedeni hipertansiyona bağlı hastalıklardır." dedi.

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şahin, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla, yaptığı açıklamada, kan basıncının normal değerlerden yüksek olması olarak tanımlanan hipertansiyonun (HT), önlenebilir bir ölüm nedeni olduğunu belirtti.

GENÇ-YAŞLI HERKESİ ETKİLİYOR

Hipertansiyon sıklığına ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Şahin, ulusal ölçekli büyük çalışmalarda 18 yaş üzeri erişkinlerde her üç kişiden birinde, 50'li yaşlardan itibaren de her iki kişiden birinde, hipertansiyon görüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. Şahin, "31 Aralık 2015 itibarıyla Türkiye nüfusunun yaklaşık 79 milyon olduğu kabul edildiğinde, 18 yaş üzeri 15.5 milyon kişide hipertansiyon rahatsızlığı öngörülmektedir." dedi.

Türkiye'de hipertansiyon sıklığının ve bölgesel değişkenlerin ulusal ölçekli araştırma ile ortaya konulduğunu vurgulayan Şahin, "Bu alanda yapılan çalışmalar, hipertansiyonun en sık Karadeniz bölgesinde ve onu Marmara bölgesinin takip ettiğini gösteriyor. Hipertansiyon, en az Akdeniz ve Ege bölgelerinde görülüyor." diye konuştu.

KENT YAŞAMI MI ETKİLİ?

Türkiye'de kentlerde yaşayan erkeklerde 50 yaşından sonra ortalama kan basıncının, kırsal kesime göre, daha yüksek bulunduğunu kaydeden Şahin, şunları söyledi:

"Kadınlarda böyle bir fark yok. Tüm yaş gruplarında kan basıncı kadınlarda daha yüksektir. Türk kadınında kan basıncının erkeğe göre, daha yüksek oluşunda da obezite önemli sayılabilir. Hipertansiyon tüm dünyada yaşla birlikte artış gösteriyor. Türkiye'deki ortalama ömrün her yıl arttığı düşünüldüğünde hipertansiyon ilerleyen yıllarda daha da önemli bir problem olacaktır. Hipertansiyon, dünyada her yıl 7.6 milyon kişinin ölümüne, 90 milyon kişinin maluliyetine yol açmaktadır. Sağlık verilerine göre, ülkemizde her dört ölümden birinin nedeni hipertansiyona bağlı hastalıklardır. Hipertansiyon, başta kalp-damar hastalıkları ve inme gibi hastalıkların gelişmesinde en önemli etkendir. Büyük tansiyon olarak bilinen sistolik kan basıncında 2 mmHg'lık azalma, kalbi oluşturan kas dokusunun beslenebilmesi için gerekli kanı taşıyan koroner arter hastalığına bağlı ölümlerde yüzde 7, inmeye bağlı ölümlerde yüzde 10 azalmaya yol açar."

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 22:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48