banner39

Kanser hastalarına müzik tedavisi

ABD'de yapılan araştırmada kanser hastalarına müzik dinletmenin kaygı, ağrı gibi semptomları azalttığı öğrenildi. Ekibin lideri Joke Bradt, müzik terapisinin kanser hastalarının yaşam kalitesini yükselttiğini, genel sağlık durumlarında iyileşme kaydettiğini açıkladı.

Aile 18.08.2016, 20:22 18.08.2016, 20:22
Kanser hastalarına müzik tedavisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de yürütülen bir araştırma, müzik dinlemenin kanser hastalarının yaşadığı kaygı, ağrı ve yorgunluk gibi semptomların hafifletilmesinde büyük rol oynadığını ortaya koydu. ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Drexel Üniversitesi'nde yürütülen 3 bin 731 kanser hastasının katıldığı çalışma, doktor, hemşire ya da terapist tarafından hastaya uygulanan müzik terapisinin kanser tedavisi görenlerde istenmeyen semptomları azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Müziğin kanser tedavisindeki önemi

Araştırma ekibinin lideri Joke Bradt, yaptığı açıklamada, "Müzik terapisi, kanser hastasının yaşam kalitesini yükseltiyor. Müzik, hastanın genel durumunda olumlu anlamda iyileşme sağlıyor." dedi. Kanser hastalarına tedavileri sırasında verilen bazı anestezik ve ağrı kesici ilaçların müzik terapileri sayesinde azaltılabileceğinin belirtildiği çalışmada, müzik dinlemenin hastaların hastanede kalma sürelerini de kısaltabileceğine işaret edildi. Çalışmanın sonuçları "Cochrane Library" dergisinde yayımlandı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?