banner15

Sanal alem görgüsüzlüğü normalleştiriyor

'Sosyal medyanın tehlikeli normalleştirdikleri' neler? Toplum genelinde görgüsüzlük olarak tanımlanan pek çok davranış, sanal alemde giderek normalleşirken, yazarımız Tuba Karacan, günümüzde sosyal medyada görülen belli başlı davranış bozuklukları ve '-mış gibi' yaşamlara dikkat çekti

Sanal alem görgüsüzlüğü normalleştiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Toplum genelinde görgüsüzlük olarak tanımlanan pek çok davranış, sanal alemde giderek normalleşiyor.

"Gerçek hayatta ortaya koyamayacağımız kadar saldırgan, alıngan, tahammülsüz, kıskanç davranışlar sergileyebiliyoruz. Ya da tam tersi hiç olmadığımız kadar hoşgörülü, kibar, sıcakkanlı ve yardımsever görünebiliyoruz.

Duvarımıza düşen bir yazı ya da fotoğraf bize olduğumuz değil “olmak/görünmek istediğimiz “ben”i ortaya koyma imkânı sunuyor. Mesela paylaştığımız bir fotoğrafın altına yazılan bir yorum olanca hoyratlığıyla çıtkırıldım söylemlerimizi süpürüp götürebiliyor. Aslında bastırdığımız ne varsa görebilen gözlerin önüne uluorta seriliyor. Herkesin giderek birbirine benzediği, kalabalıklar içinde kendimizi seçmekte zorlandığımız bir zamanda sanal âlem, daha özgün olanın daha popüler olacağı iddiasını paradoksal bir algıyla zihinlerimize nakşediyor.

Asıl sorun, bir gurubun öykünelisi yaşam tarzının, takipçilerinin profillerindeki izdüşümü, sanal alemin elitlerini takip eden çakma burjuvaların türemiş olmasıdır. Benzer “event”leri yapmak için evlenmeye niyetlenen, “baby shower” partileri için çocuk isteyen, organizasyon firmalarının gözü dönmüş rüküşlüğüne nişanlarını, düğünlerini, hastane odalarını, bebek mevlitlerini teslim eden gençlerin gerçeklikle bağlarını koparıyor olmalarıdır. Kredi alarak, borçlanarak bu ritüelleri sosyal medya paylaşımlarına en uygun şekilde yapmaya çalışan gençlerin ve ailelerin sayısı hiç de az değil.

Sosyal medya hayatımızın bir gerçeği olarak avucumuzun içinde dururken, tüm kullanıcıları hizaya sokmak elbette mümkün değil. 

YAZARIMIZ TUBA KARACAN'IN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 16:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35