banner39

Tıpta antibiyotik devri sona erebilir

Tedavilerde son çare olarak başvurulan en güçlü antibiyotiklere de dirençli yeni bakteriler keşfedildi, direncin yayılması halinde birçok ameliyat ve tedavi tehlikeye girebilir

Aile 19.11.2015, 10:56 19.11.2015, 13:29
Tıpta antibiyotik devri sona erebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tüm tedavilerin işe yaramadığı durumlarda kullanılan en güçlü antibiyotiklere de dirençli bakteriler bulan bilim adamları dünyanın "antibiyotiksiz bir hayatın" eşiğinde olduğu uyarısı yaptı.

BBC’nin Lancet Tıp dergisinde yayımlanan bildiriye dayanarak verdiği habere göre son çare olarak başvurulan güçlü antibiyotiklerden Colistin'e de dirençli bakterilerin Çin'de domuz ve insanlarda görüldüğü belirtildi. Uzmanlar direncin dünya geneline yayılabileceği ve tedavi edilemez enfeksiyonlar korkusunu yeniden uyandırdığını söylüyor.

Bakterilerin tedavilere tamamen direnç geliştirmesi tıp biliminde gerilemeye neden oalbilir. Sık görülen enfeksiyonlar yine ölümlere neden olurken, antibiyotiklere bağımlı ameliyatlar ve kanser tedavileri de tehdit altına girebilir.

Çinli bilim adamları MCR-1 adı verilen yeni gen mutasyonunun Colistin'in bakterileri öldürmesini engellediğini tespit etti. Söz konusu gen test edilen hayvanların beşte birinde, çiğ etin yüzde 15'inde ve 16 hastada görüldü.

Direncin aralarında E.coli, Klebsiealla pneumoiae ve Pseudomonas aeruginosa'nın da bulunduğu bir dizi bakteri türüne yayıldığı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?