banner39

Tütüne bilimsel inceleme!

TAPDK, tütün mamulleri üretiminde kullanılan girdilerin bağımlılık yapıcı, toksisite ve cezbedici yönlerinin bilimsel açıdan incelenmesi amacıyla "Bilimsel Komisyon" kurdu

Aile 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
Tütüne bilimsel inceleme!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), tütün mamulleri üretiminde kullanılan girdilerin bağımlılık yapıcı, toksisite ve cezbedici yönlerinin bilimsel açıdan incelenmesi amacıyla "Bilimsel Komisyon" kurdu. Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinde toksikoloji, kimya, gıda katkıları, halk sağlığı alanlarında çalışan öğretim üyelerinin yer aldığı 7 kişilik komisyonun görevine başladığı belirtildi.

"Bilimsel Komisyon"un halkın bilgisine sunulan katkı maddeleri ile tüm girdileri inceleyeceği ve bu konudaki bilimsel görüşü TAPDK'ya rapor edeceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Komisyonun çalışmaları neticesinde elde edilen veriler ışığında, tütün mamullerinde kullanılan katkı maddeleri ile tüm girdilere ilişkin yeni düzenlemelerin yapılması planlanıyor.

Diğer taraftan, yine tütün mamullerinin üretiminde kullanılan girdilerle ilgili, uluslararası literatürün taranması ve bu maddelerin tespitine yönelik deneysel koşulların belirlenmesi amacıyla TAPDK ile TUBİTAK arasında proje imzalanarak hayata geçirilmiştir. Bu proje kapsamında elde edilen tüm veriler, oluşturulan Bilimsel Komisyon'un değerlendirmesine sunulacaktır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?