Üç adımda çocuklarda okuma alışkanlığı

Birçok anne baba çocuklarıyla sohbet etmeyi yalnızca derslerinin nasıl gittiği, notlarının ne olduğunu sormak zannediyor. Oysa kitap, size farklı konular açabilmek, çocuğunuzun hayat hakkındaki fikirlerini öğrenebilmek için zemin sağlar

Üç adımda çocuklarda okuma alışkanlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anne babaların ve eğitimcilerin çocuklara kazandırmak istedikleri alışkanlıkların başında gelir okuma alışkanlığı. Ancak bu konuda bırakın çocukları, yetişkinler olarak bizlerin oldukça zayıf olduğumuzu söylemek mümkün. Zira gazete, dergi ya da herhangi bir yayını takip etme oranları "okumadığımızı" açıkça ortaya koyuyor.

TRT Türk Artı'nın haberine göre Psikolog Irmak Gürcan Kerimoğlu, şimdi bir de bilgisayar, televizyon, sosyal medya gibi cazip uyaranların hayatımızın tam merkezine yerleştiğini hatırlatarak, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılmasının daha da zorlaştığını söyledi.

İşte Psikolog Kerimoğlu'nun anlatımıyla üç adımda okuma alışkanlığı kazandırma yolları:

1. Söylenmeyin, nasihat etmeyin, örnek olun.

Sürekli “kitap oku” demek, kitabın faydalarından uzun uzun bahsetmek sizi hiçbir sonuca götürmez. Oysa bu konuşmaları yaparak harcadığınız zamanı okumak için ayırırsanız çocuğunuz için doğru bir rol model olursunuz. Unutmayın çocuklar söylenenleri değil, yapılanları örnek alırlar. Eğer anne ya da baba olarak siz, boş zamanınızın tamamını televizyon ya da bilgisayar başında geçiriyorsanız çocuğunuzun bir kitap kurdu olmasını bekleyemezsiniz.  İşte bu nedenle ilk olarak sizin bu alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. Mutlaka kalın romanlar olmak zorunda değil, gazete, dergi hatta dilerseniz yemek tarifleri anlatan bir kitap. Yeter ki çocuğunuz sizi okurken görsün.

2. Kitap alma zevkini aşılayın.

Birçok aile hafta sonlarını alışveriş merkezlerinde geçiriyor. Birkaç mağaza, ardından oyuncakçılar ve yemek katına uğrayıp çıkıyorlar. Peki ya kitap evleri? Çocuğunuza kitap evi gezme, yeni çıkan yayınları takip etme, ilgi alanına göre kendi kitabını seçme zevkini tattırın. Kitapların arasında zaman geçirmek, okumak istediği yayına karar vermek çocuğunuzu heveslendirir. Bu ziyaretlerde her defasında bir tane olmak üzere kitap hediye etmek, onu bitirdiğinde yenisini almak çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zamanı da artırır.

3. Okuduklarınız hakkında sohbet edin.

Kendi okuduklarınızı paylaşabilir, çocuğunuza okudukları hakkında sorular sorabilir, keyifli bir sohbet ortamı yaratabilirsiniz. Birçok anne baba çocuklarıyla sohbet etmeyi yalnızca derslerinin nasıl gittiği, notlarının ne olduğunu sormak zannediyor. Oysa kitap, size farklı konular açabilmek, çocuğunuzun hayat hakkındaki fikirlerini öğrenebilmek için zemin sağlar. Doğumdan itibaren okuyacağınız kitaplar, anlatacağınız masallarla çocuğunuza çok sayıda mesaj verebilir, kuralları ekstra hiçbir çaba harcamadan öğretebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 13:26
banner53
YORUM EKLE

banner39