Yardımcı Doçent ve Doçentlik Statüsünde değişiklik yapan kanunda ikinci teklif düzenlendi

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) yardımcı doçentlere yönelik hazırladığı kanun taslağında ikinci bir düzeltme teklifi hazırlandı ve TBMM’ye sunuldu. Bu ikinci düzenleme ile ilgili Prof. Dr. Durmuş Günay da ikinci değerlendirme yazısını yazdı

Yardımcı Doçent ve Doçentlik Statüsünde değişiklik yapan kanunda ikinci teklif düzenlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş tarafından, 17 Ocak 2018’de tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan, Yardımcı Doçent ve Doçent statüsünde Değişiklik yapılması için Kanun Teklifi, üzerinde önemli değişiklikler yapılarak 31 Ocak 2018 tarihinde TBMM Başkanlığına 2'nci kez sunuldu.

Bu ikinci teklif üzerine Prof. Dr. Durmuş Günay da ikinci değerlendirme yazısını kaleme aldı.

Prof. Dr. Durmuş Günay yeni taslak ile ilgili hazırladığı ikinci değerlendirme yazısından bazı noktaları şöylece aktarabiliriz:,

"Taslakta, okutman, uzman, çevirici, ve eğitim-öğretim planlamacılarının kadrolarının öğretim görevlisi kadrosuna dönüştürülmsi önerilmektedir. Bu öneri, gerekçede belirtildiği gibi, kadroların sadeleştirilmesi bakımından yerinde bir öneridir.

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) üyeliğine Genel Kurmay Başkanlığı tarafından silahlı kuvvetlerden profesör bir üyenin atanmasının yasadan çıkarılma teklifi, askeri yükseköğretim kurumlarının (Harp Okullarının ve Askeri MYO’ların) Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde toplanması dolayısıyla doğru bir öneridir.

Üniversitelerarası Kurul çok kalabalık olması dolayısıyla çalışamayacak duruma gelmişti. Şu anda 114 Devlet ve 68 Vakıf üniversitesi olmak üzere, toplam 182 üniversitemiz var. Her üniversiteden 2 üye olmak üzere ( rektör + senatonun seçtiği üye) olmak üzere ÜAK’ın toplam 364 üye ile çalışması çok zordu. Dolayısıyla çalışabilir sayıda (11 üye) bir Yönetim Kurulu teşkili iyi olmuştur.

Yabancı dilin doçentliğe ertelenmesi, ve 55 gibi düşük bir puanın yeterli görülmesi, yabancı dili önemsememe iması taşımakta, ve geçmişten daha gerilere gitmemiz anlamına gelmektedir.

Ayrıca, teklif ile doçentlik ve yardımcı doçentlikte yapılmak istenenin amacı, ilkesi, felsefesi yoktur. On beş gün ara ile birbirine zıt iki teklif sunulması da buna işaret etmektedir. Bu teklifin kanunlaşmasının olumsuz bir sonuç doğuracağinı görmek hiç zor değildir. Bu teklif mevcut küçük sorunları daha da büyütecektir." 

Prof. Günay'ın konu ile ilgili makalesinin tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 18:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35