banner39

10.06.2011, 03:52

AK Parti 330'u bulmamalı sivil Anayasa olmamalı!

CHP, MHP ve de meclise girdikten sonra BDP grubunu oluşturacak bağımsızların tek amacı AK Parti’nin sivil bir anayasa hazırlayıp bunu referanduma taşıyabilecek 330 sayısını bulamaması. 
Peki nedir bu sivil ve özgürlükçü anayasa korkusunun nedeni?

CHP, halka rağmen halkçı, sosyal demokrasinin her türlü kurallarını çöp sepetine atmasına karşın toplumcu demokrat, bu ülkede günümüze değin taş taş üstüne koymamış olduğunu bile bile ülkenin mimarıyım diye ortaya çıkabilen bir yukarıdakiler/aşağıdakiler yapısı içinde, 12 Eylül anayasasının kısıtlayıcı hükümlerine sıkı sıkıya yapışmış. CHP hala hiçbir eleştiriyi kabul etmiyor; özeleştiri de yapmıyor! Son örneği Süheyl Batum’un kendi düzenleyip de sorularına cevap veremeyeceğini var saydığı Mehmet Altan’la Fehmi Koru katılacak diye, son anda bir iş bahane ederek kendi gelmediği basın toplantısı!

CHP’nin gözünde millet devlet için var; devlet millet için değil. İş böyle olunca da özgürlükçü, yani milletin baş tacı edileceği yeni bir anayasa işine gelmiyor.

MHP Türkiye’nin çok sesli yapısını içine sindiremiyor. Sivil anayasa dendi mi, Türkiye sınırlarının değişeceğini, eyaletler düzeninin kurulacağını, bölgesel özerklikler döneminin başlayacağını öne sürüyor, böyle bir şey olmayacağını bilse de.

BDP’ninse tek maddelik gündemi var; o da Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan çıkması. Bunu anayasaya koy, sonuna kadar destekler. Onun ötesinde hiçbir şey umurlarında değil. Ne yazarsan yaz, ne çizersen çiz!

Eh hal ve gidiş böyle olunca da seçimlerde bu üç partinin yol haritası belli oluyor. Ne yapıp edip AK Parti’yi 330’un altında tutmak! O kadar! İktidar olmak falan hikaye!

Kaynak: Star

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?