banner39

24.10.2011, 07:08

'Alaylılara üniversite diploması' için açık mektup

Kimileri bir sorgu odası çıkışında bıraktı.
Kimileri de bir ikna odası çıkışında vazgeçti umudundan. Yükseköğrenimi tamamlama şansı milyonlarca Türk insanı için her saniye azalan bir uzak rüyaya dönüştü.

Türkiye’de diploma alamayanların bir kısmı yurtdışındaki üniversitelerde okudu.

Kalanlar ise hayata erken atılmak zorunda kaldı. Daha hazırlıksız. Ama ekmek parası kazanılacaktı. Lise diplomasıyla atılınan iş hayatında kapılar belki tamamen kapalı değildi ama hep zorlamak gerekti. Basamaklar çıkıldıkça, tecrübe biriktikçe üniversite diplomasının eksikliği unutulurdu belki ama insanın içinde de bir ukte kalırdı el mahkum.

Bu durumda milyonlarca “alaylı” var Türkiye iş yaşamında. Dünyanın her yerinde olduğu gibi.

Şimdi Fransa’da bizzat tanık olduğum bir sistemin, Türkiye’de de uygulanmasının milyonlarca genç ya da orta yaşlı insanın hayatını değiştireceğini düşünüyorum.

Fransızcası “validation acquis experience”.

Türkçesi deneyimin tasdik edilmesi. Bunun gerçekleşmesinin ardından, ilgili üniversiteler, ya tamamen dört yıllık üniversite diplomasını veriyorlar, ya da üniversite eğitiminin bir kısmının gerçekleşmiş olduğu kararına varıp, devamı için eğitim şansı tanıyorlar.

Yani bir meslekte en az üç yıl fiili olarak çalıştıysanız, önce diplomasını almak istediğiniz üniversiteye başvuruyorsunuz.

Ya sınav ya da jüriden geçip, başvurunuzdan itibaren birkaç ay içinde üniversite diploması sahibi olup, master’a kabul edilebiliyorsunuz.

Paris’te bulunan dünyanın en eski iletişim fakültesi olan Ecole Superieure de Journalisme’e bu başvuruyu yaptım ve lisans ve master 1 derecesinde yükseköğrenim diploması aldım.

Türkiye’deki üniversitelere de bu yöntemin gelmesi, herhangi bir nedenle üniversiteden mezun olamamış milyonlarca çalışan için de gerçekten dönüm noktası olacaktır.

Sadece gazeteciler ya da memurlar için değil, çiftçiler, sivil toplum kuruluşları çalışanları, tercümanlar, aslında aklınıza gelebilecek her meslek grubu için böyle bir şans var.

Tek yapmanız gereken, bir mesleği en az üç yıl yaptığınızı belgelemeniz ve CV’nizi sunmanız.  Bunun ardından, sadece üniversite diploması almakla kalmıyorsunuz, yüksek lisans ve doktora kapıları ardına kadar açılıyor.

Üniversitelerden giyimi ya da düşünceleri nedeniyle “okuldan mezun olamayacaksın ama” cümlesiyle ayrılmak zorunda kalan milyonlar için kocaman bir ışık demeti gibi görünüyor, değil mi?

Kaynak: Star

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?