banner39

Dolar/TL'de yeni rekor

Dolar/TL'nin özellikle Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından başlayan hızlı yükselişinde dün akşam yeni bir seviye görüldü.

Altın-Döviz 30.09.2021, 09:18
Dolar/TL'de yeni rekor

Dün gece piyasalar kapandıktan sonra yükselişe geçen dolar/TL, 8,9577'yi görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

22 Eylül'de Fed'in varlık alımlarına yönelik kararı ve 23 Eylül'de de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 100 baz puanlık indirim kararı sonrası doların ateşi bir türlü düşmüyor. Dün gece Türkiye'de piyasaların kapanmasından sonra dolar yükselişe geçti ve anlık olarak 8,96'ları zorladı.

Gün içinde 8,83 seviyelerine kadar gerileyen kur, piyasa kapanışının ardından yönünü yukarı çevirdi ve 8,9577'yi görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Aynı bölümde dolar endeksinin de yukarı yönlü hareket ettiği ve 94,43 seviyesine kadar yükseldiği izlendi.

Geçen hafta Perşembe günü alınan faiz indirimi kararı sonrasında dolar/TL'de rekor izlenmişti.

TCMB politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekmişti. Piyasanın beklentisi faizlerin yüzde 19 seviyesinde tutulacağı yönündeydi. Karar metninde çekirdek enflasyon gelişmelerinin değerlendirildiği ifade edildi. Metinden faizin enflasyon üzerinde belirleneceği olmak üzere sıkı duruş taahhüdü veren ifadeler çıkarıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?