Petroldeki düşüşün Türkiye'ye kârı günde 30 milyon dolar

Petrol fiyatlarının düşmesiyle Türkiye günlük 30 milyon dolarlık bir avantaj yakalamasına rağmen vergiler ve doların değeri sebebiyle bu avantaj tüketiciye yansımıyor

Petroldeki düşüşün Türkiye'ye kârı günde 30 milyon dolar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Günlük petrol ithalatı 550 bin varil olan Türkiye, düşen petrol fiyatlarından olumlu anlamda etkilenen ülkelerin başında geliyor.

Varil fiyatının 100 dolar civarında olduğu dönemde Türkiye’nin günlük ham petrol ithalatı 55 milyon dolara ulaşıyordu ancak fiyatın 30 doların altını gördüğü bugünlerde bu miktar vadeli kontratlar sebebiyle ortalama 45 dolardan ithalat yapılıyor. Bu da günlük petrol faturasında 30 milyon dolar düşüşe tekabül ediyor.

Bunun yıllık karşılığı sadece ham petrol olarak yıllık 11 milyar dolar civarında. Fiyatların çökmeye başladığı 2014 yılı içinde 100 dolar üstündeki fiyatlara göre yaklaşık 3 milyar kadar bir fark oluşması muhtemel görülüyor.

Ancak yıllık milyar dolarları bulan avantaja rağmen bu etki tüketici fiyatlarına şu ana kadar yansımadı. Buna da dolar - TL dengesi ve vergiler gerekçe gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39