banner15

TL ve Borsaya 'Musul' darbesi

IŞİD'in Musul'u kontrolü altına alıp TÜrk Konsolosluğu çalışanlarını rehin alması doların da yükselmesine sebep oldu

TL ve Borsaya 'Musul' darbesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’nin Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na yaptığı baskın ve iki farklı eylemde toplam 80 Türk vatandaşını rehin alması ardından artan jeopolitik risklerle dolar/TL 2.12 seviyesini aşarken, piyasalar Musul konusundaki gelişmeleri ve Nisan ayı cari açık verisini izleyecek.

Musul'un büyük bölümünü kontrol altına alan IŞİD, önceki gün Musul'a dizel yakıt taşıyan 31 Türk tanker şoförünü rehin almalarının ardından, dün de Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu ele geçirerek, aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın da bulunduğu 49 kişiyi konsolosluk binası dışındaki bir bölgeye götürdü.

Dün saat 1752'de 2.1055/2.1060 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 2.1235'e kadar yükseldikten sonra saat 0945 itibarıyla 2.1230 seviyesinden işlem görüyordu.

Öte yandan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, güne 0.88 değer kaybıyla 78.328 puandan başladı. Saat 09.45 itibarıyla kayıplar yüzde 1.16’ya ulaştı ve Endeks 78,021 seviyesine geriledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 11:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
celal
celal - 6 yıl Önce

Işidin Türkiyeye verdiği zararlar saymakla bitmez.ışid türkiyeyi tehdit etmekle kalmadı sınırda diğer gruplarla girdiği çatışmalar yüzünde vatandaşların ölümüne neden oldu.bununla yetinmeyip Musuldaki konsolosluk mensuplarını ve işçileri kaçırdı.şimdide bunlarda yetmiyormuş gibi ekonominin zarar görmesine neden oldu.ışid yaptığı herşeyde bir hayır kurumu değilde bir şer kurumu olduğunu her seferinde gösteriyor.

celal
celal - 6 yıl Önce

ışid ve diğer gruplar yüzünden ekonomi kan kaybediyor, dış yatırıcımlar artık türkiye değilde başla ülkelere kayıyorlar.Ama dinimiz böylemi emrediyor.dinimiz iyilikte, güzellikte ve insanların faydasına hayırlı olan şeylerde yarışın diyor.Işid iyilik ve ihsanda bulunmak yerine islamın emirlerinin tam tersini yapıyor.

celal
celal - 6 yıl Önce

Bir hadiste ne deniliyor: Nerede olursa olsun takva sahibi olun.Kötü bir işi silmek için hemen arkasından bir iyilikte bulunun ve insanlara güzel bir şekilde muamele edin. Ebu Dar.Bir bu hadisin içeriğine bakıyorum bir de işidin yaptıklarına bakıyorum, ışid kötülük üzerine kötülük eklemekten başka bir şey yapmıyor....

banner39

banner50

banner47

banner48