banner39

11 Eylül'ün 3 itfaiyecisi aynı gün kanserden öldü

ABD'de 11 Eylül saldırılarında yıkılan ikiz kulelerin enkazında çalışan 3 itfaiye görevlisi aynı gün kanserden öldü.

Amerika 26.09.2014, 23:14 27.09.2014, 09:52
11 Eylül'ün 3 itfaiyecisi aynı gün kanserden öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

New York İtfaiye Teşkilatı (FDNY), 11 Eylül saldırılarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi'nin enkazında çalışan 3 itfaiyecinin aynı gün hayatını kaybettiğini bildirdi.

FDNY yetkilisi Daniel Nigro, Howard Bischoff, Robert Leaver ve Daniel Heglund adlı 3 itfaiyecinin, enkazdan yayılan zehirli gazın yol açtığından şüphelenilen kanser hastalıklarından pazartesi öldüğünü söyledi.

İtfaiyecilerin, kan kanseri, yemek borusu kanseri ve kalın bağırsak kanserinden hayatlarını kaybettiği belirtildi.

İkiz kulelerin enkazındaki arama kurtarma çalışmalarına katılan binlerce insana, saldırılardan yıllar sonra solunum rahatsızlıkları ve çeşitli başka hastalık tanıları konulmuştu.

Saldırıların üzerinden geçen 13 yılda, ilk müdahale ekibinden yüzlerce insan olay yerindeki dumana maruz kalanların en büyük korkusu olan kansere yakalandı. Ancak doktorlar ve araştırmacılar 11 Eylül saldırıları ve bu hastalıklar arasında henüz bir bağlantı bulamadı.

ABD Kongresi, saldırılarla ilişkisi olabilecek hastalıklara yakalananlar için 2,78 milyar dolarlık bütçe ayırmış, bu fonun yöneticileri en genel kanser türlerini bu hastalıklara dahil etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?