banner39

2016 Afganistan'ın değil Taliban'ın yılı oldu

Afganistan'da devam eden iç savaş hakkında açıklama yapan ABD'li yetkili Taliban ile kısa dönemde anlaşmanın görünmediğini yorumladı

Amerika 02.06.2016, 10:18 02.06.2016, 11:18
2016 Afganistan'ın değil Taliban'ın yılı oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'daki ABD birliklerinin sözcüsü Tuğgeneral Charles Cleveland önemli açıklamalarda bulundu. Sözcü önümüzdeki aylarda Afgan güçlerini zorlu bir sürecin beklediğini ve ülkede çatışmaların şiddetlenebileceğini söyledi.  Sözcü ayrıca Talibanla barış görüşmelerinin kısa sürede başlamasını beklemediklerini dile getirdi. 

TALİBAN İÇİN İYİ BİR YIL

NATO'nun Afganistan'daki Kararlı Destek Misyonu Sözcüsü General Cleveland, geçtiğimiz yılın Afgan güvenlik güçleri için zorluklarla dolu olduğuna işaret ederek, "2015 Taliban için daha iyi bir yıldı" dedi.

Video konferans yöntemiyle Pentagon'a bağlanarak basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Charles Cleveland, geçtiğimiz yıl Afganistan'da yaşananların Afgan güçlerinden ziyade Afgan Talibanı'nın mevzi kazanmasına yardımcı olduğuna işaret ederek, "Sanıyorum 2015, Afganistan güvenlik güçleri için zor, Taliban için daha iyi bir yıldı" ifadelerini kullandı.

YENİ LİDER AKHUNZADE İLE MÜZAKERE ÜMİTSİZ

ABD'nin insansız hava aracı saldırısı sonucu öldürülen Taliban lideri Molla Ahtar Mansur'un yerine geçen Haybatullah Akunzade ile ilgili ilk kez değerlendirme yapan General Cleveland, yeni Taliban lideri ile Afganistan yönetimi arasında kısa vadede bir müzakere imkanı görmediğini belirtti.

Haybatullah Akunzade'yi 'eli kanlı biri' olarak niteleyen Cleveland, "Kısa vadede onun müzakere masasına oturmasını beklemiyoruz" dedi.

Afganistan'daki Taliban örgütünün şu anda 8 ila 10 bölgeyi kontrolü altında tuttuğunu dile getiren General Cleveland, örgütün birçok bölgede operasyon yapabilme kabiliyetine de sahip olduğunu vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?