banner39

21 ABD Üniversitesi 5 Mart'ta Hindistan'da şiddeti protesto edecek

Hindistan'da Müslümanları vatandaşlık hakkından mahrum eden yasanın protestolarına destek vermek isteyen 21 ABD üniversitesi 5 Mart'ta ABD genelinde gösteri düzenleyecek

Amerika 03.03.2020, 15:24 03.03.2020, 17:08
21 ABD Üniversitesi 5 Mart'ta Hindistan'da şiddeti protesto edecek

Yvard, Harvard, Princeton öğrencileri Hindistan'da protestocularla dayanışma içinde 'Hindutva'ya Karşı Holi' protestolarına katıldılar.

Hindistan'da Müslümanları vatandaşlık kapsamından çıkaran yasayla ilgili barışçıl protestolarla dayanışma göstermek için, Yale Üniversitesi'nden bir öğrenci liderliği grubu 5 Mart'ta akşam saat 4'ten akşam 5'e kadar ABD genelinde gösteri çağrısı yaptı.

Hindistan'da ilerici siyaseti savunan Güney Asyalı bir öğrenci aktivist grubu Hindutva'ya karşı Öğrenciler tarafından düzenlenen “Hindutva'ya Karşı Bir Holi” gösterileri, Hindistan'daki protestocularla dayanışma göstermeyi amaçlıyor.

Organizatörlere göre, protesto şu anda ABD genelinde 21 üniversite kampüsünde gerçekleşecek ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümetine karşı toplu mesajlaşma görevi görecek.

Organizatörler tarafından yayınlanan bir açıklamada, “Trump'ın şehre ziyaretinin yapıldığı gün ve dünyanın gözü önünde, Hindistan hükümetinin çeşitli organları ve Delhi Polisi, sağcı Hindu çeteleri, Kuzey Doğu Delhi'nin bazı bölgelerinde Müslüman halka acımasız bir şiddet uyguladı."

“Hindistan'daki faşizmin dehşet verici sonuçlara ulaştığı açık. Trump ziyaretinde geçirilen milyonlarca dolar bir yana Modi hükümetinin uluslararası imajı ve itibarına derinden önem verdiği açıktır.

“Lütfen uluslararası öfke ve Hindistan'da hüzünle kapsanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için bize katılın.”

Hareketin kurucusu Shreeya Singh, “Bu mücadele şimdiye kadar savaştığım en vatansever kavga ve inanıyorum ki diaspora'nın Hindistan'ın laikliği için hayatlarını riske atan protestocuların arkasında durmalıyız" dedi.

Gösteri planlarında organizatörler şunları söylüyor: “Protestoculardan siyah ve beyaz renkte (Holi'nin geleneksel beyaz kıyafetlerinin aksine) önceden belirlenmiş kamusal alanlara gelmelerini isteyeceğiz"

“Siyah ve beyazın bu sembolik kullanımının amacı, kutlamada değil, Hindistan hükümetinin eylemlerini kınadığımız anlamına gelmektetir.

“ABD'deki insanlar ve ülke çapındaki kampüslerdeki öğrenciler arasında Hindistan'daki son olaylar hakkında farkındalık yaratmak misyonumuz ve BJP hükümetinin nefret dolu söylemine ve politikalarına karşı çıkmak için son derece önemlidir.”

Hindutva'ya Karşı Öğrenciler için Strateji Şefi Ram Vishwanathan, “Dünyadaki en büyük, en sofistike faşist ağasına karşıyız."

"Hindistan'daki en savunmasız nüfuslardan bazıları için korkunç sonuçları oldu: fakirleri, kadınları ve azınlıkları.

Gösteriye destek veren ve düzenlenen üniversitelerin listesi:

Yale Üniversitesi, Cornell Üniversitesi, UCLA, Claremont Kolejleri, UC Davis, Harvard Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Brown Üniversitesi, Dartmouth Üniversitesi, Purdue Üniversitesi, Amerikan Üniversitesi, Simon's Rock'ta Bard Koleji, Pennsylvania Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Wellesley Koleji , Illinois Üniversitesi, Chicago, Rutgers, UC San Diego, Michigan Eyaleti ve Duke.

Kaynak: americanbazaaronline, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?