ABD: 17 Aralık operasyonlarıyla ilgimiz yok

17 Aralık operasyonlarının arkasında ABD ve bazı devletlerin olduğu yönündeki bir soru üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "temelsiz iddialar" dedi

ABD: 17 Aralık operasyonlarıyla ilgimiz yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, '17 Aralık yolsuzluk operasyonlarının arkasında ABD var' iddialarını 'temelsiz saldırı' olarak bulduğunu değerlendirdi.

Günlük basın toplantısında, kendisine yöneltilen, "Başbakan Erdoğan, yolsuzluk operasyonlarının ABD'de planlanıp uygulamaya konduğunu söyleyen sözler söyledi. Türk Hükümeti'ni yıkmak çin sizin böyle bir girişiminiz oldu mu" sorusuna verdiği cevapta, "Kesinlikle hayır. Bu saldırıyı temelsiz buluyoruz. Amerikalı yetkililer hakkındaki bu tür iddialara ilişkin kaygılarımızı Türk yetkililere ilettik, bunlar tamamen temelsiz" dedi.

İstanbul merkezli operasyon kapsamında devam eden soruşturmaları yakından izlediklerini belirten Harf, 'Basın özgürlüğü, yargı süreci, adalete etkin erişim gibi konulara ilişkin kaygılarımızı aylardır, yıllardır Türk hükümetine iletmekteyiz. Türkiye ile yakın bir ilişkimiz olduğunu söylemekten başka, bu konuda daha fazla bir yorumum yapmayacağım. Uygun gördüğümüz zamanlarda bu konuları gündeme getirmeyi sürdüreceğiz. Bu, Türkiye'nin bir iç sorunu, biz izlemeyi sürdüreceğiz' diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie harf, başka bir soruya verdiği cevapta da, Türkiye'nin yargı sisteminde şeffaflık, zamanlılık ve adalet için en yüksek standartlara uymasını beklediklerini söyledi. Marie Harf, Türk-Amerikan ilişkilerinin günümüzdeki durumu ile ilgili bir soruyu da 'Türkiye'nin çok önemli bir NATO müttefiki. Suriye gibi bölgesel konular da içinde olmak üzere birçok konuda çok yakın, birlikte çalışmaktayız. Bazı başka ülkeler için de söylediğim gibi, yakın ortaklığın işareti, aranızda görüş ayrılığı olduğunda da içtenlikle şekilde konuşabilme yeteneğidir ki biz bunu yapıyoruz. Gelecekte de tüm bu konularda birlikte çalışmaya odaklanmış durumdayız' cevapını verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 13:44
banner53
YORUM EKLE

banner39