banner39

ABD, 8 bin Afgan'ı ülkeye yerleştirmesi için Katar ile görüşüyor

Afganistan'ı terk ederek mülteci konumuna düşen Afgan vatandaşları ABD, kendi ülkesine almadan önce Katar'a yerleştirmeyi planlıyor.

Amerika 14.08.2021, 19:16 14.08.2021, 19:26
ABD, 8 bin Afgan'ı ülkeye yerleştirmesi için  Katar ile  görüşüyor

ABD, Katar ile ülkeye Afganların yerleştirilmesi için anlaşmada sona yaklaştı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, CNN'e yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ile Katarlı yetkililerin, Afganistan'da ABD ile çalışan Afganlar ile ailelerinin geçici olarak yerleştirilmesi için görüştüğünü söyledi.

8 BİN AFGAN GÖÇMENİN YENİ ADRESİ KATAR OLACAK

Yetkili, Katar'a yerleştirilecek Afgan sayısının 8 bin olabileceğini belirtti.

Taraflar arasındaki anlaşmanın henüz tamamlanmadığının altını çizen yetkili, anlaşma sağlanması durumunda ilk olarak 1000 ila 2 bin Afgan'ın Doha'ya kısa sürede ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye'nin gelecek hafta görüşmelerde bulunmak üzere ABD'ye gitmesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir sözcü ise tüm uygun seçeneklerin değerlendirildiğini bildirdi. Sözcü, Özel Göçmen Vizesi (SIV) başvurusunda bulunan Afganların üçüncü bir ülkeye yerleştirilmesi gibi bir durum olmadığını aktardı.

Afganistan'da Taliban militanlarının mayıs başından beri farklı bölgelerde düzenlediği saldırılar, halkı göç etmeye zorluyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?