ABD Akdeniz filosunu Suriye için güçlendiriyor!

Suriye'nin kimyasal silah kullanması üzerine bölgeye savaş gemisi gönderen ABD'nin müdahale etmeyeceği bildirildi. Bu durumda gemilerin ne için gönderildiği sorusu gündemde.

ABD Akdeniz filosunu Suriye için güçlendiriyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı, Akdeniz'de bulunan deniz filosunu yeniden konumlandırıyor. Suriye'de kimyasal silah kullanılığı iddialarından sonra alınan karara göre, Pentagon bölgedeki savaş gemisi sayısını 3'den 4'e çıkarıyor.

Savunma Bakanlığı'ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada, ABD Deniz Kuvvetleri'nin bölgedeki varlığını güçlendirmeye karar verdiğini ifade etti. Yeni bir savaş gemisinin bölgeye gönderildiğini belirten yetkili, bununla birlikte henüz bir askeri müdahale kararı alınmadığının altını çizdi.

İddiaya göre görevini tamamlayan ve dönüş yolunda olan güdümlü nükleer füzeye sahip 'USS Mahan' adlı savaş gemisinin bölgede tutulmasına karar verildi.

RUSLARA KARŞI TAKVİYE Mİ!

Kaynaklar, Rusların Kıbrıs üssüne karşılık, ABD'nin Akdeniz'de güç tahkim ettiğini belirterek, savaş gücü artırmasının Rusların Kıbrıs çıkışından sonraya gelmesine dikkat çekiyorlar. 

Suriye'ye herhangi bir müdahale olmamışken, bu gerekçe ile ABD Akdeniz'de gücünü artırmış oldu.

HAGEL: BAŞKANA HER SEÇENEĞİ SUNMA SORUMLULUĞUNDAYIZ

Öte yandan Asya ziyaretine çıkan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkan Barack Obama'nın kendilerine Suriye konusunda ne yapılabileceğine ilişkin seçenekleri sorduğunu ifade eden Hagel, "Savunma Bakanlığı'nın başkana her türlü ihtimali içeren seçenekleri sağlama sorumluluğu var ve bu, başkanın uygun görebileceği farklı seçenekleri uygulayabilmek için kuvvetlerimizi ve varlıklarımızı konumlandırmayı gerektirir." dedi.

ABD'nin bölgedeki her bir savaş gemisi balistik füze fırlatabilme yeteneğine sahip.

BEYAZ SARAY'DA SURİYE TOPLANTISI

ABD Devlet Başkanı Obama'nın Beyaz Saray'da ulusal güvenlik danışmanlarıyla bu hafta sonu toplnatı yapacağı açıklandı. Toplantıda Suriye'ye karşı muhtemel müdahalenin de bulunduğu seçenekler ele alınacak. Fakat toplantıdan nihai bir karar çıkması beklenmiyor. ABD yönetiminin nihai karar için Suriye'de kimyasal silah kullanılması hakkındaki araştırmanın sonuçlarını bekleyeceği belirtiliyor.

YEDİ ÜLKENİN GENELKURMAY BAŞKANLARI ÜRDÜN'DE TOPLANACAK

Bu arada içlerinde Türkiye'nin de olduğu yedi ülkenin genelkurmay başkanlarının önümüzdeki günlerde Ürdün'de bir araya geleceği belirtildi.

Lübnan'ya yayın yapan En-Nahar'ın haberine göre, Suriye'nin Dostları grubu genelkurmay başkanları Amman'da toplantı yapacak. Toplantıya ABD, Ürdün, Suudi Arabistan Türkiye, Katar, İngiltere ve Fransa genelkurmay başkanları katılacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 12:10
banner53
YORUM EKLE

banner39