banner15

ABD askeri: Saddam idam anında gülümsüyordu

ABD medyasına konuşan bir Amerikan askeri Saddam'ın idam anında gülümsediğini anlattı.

ABD askeri: Saddam idam anında gülümsüyordu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan medyası bir Amerikan askerinin eşine gönderdiği mektubu konuşuyor. Saddam'ın hayatının son dakikalarını eşine anlatan Amerikan askeri mektubunda, Saddam'ın idam edilmeden önce mucizeye benzer görüntüler sergilediğini belirtiyor. İdam edilmeden önce psikolojik durumunun çok iyi olduğunu anlatan Amerikan askeri, Saddam'ın ölüme gülümseyerek gittiğini yazıyor.

Saddam'ın idamını gören bir kaç askerden birisi olan Amerikalı, 'Saddam'ın idam edilmeden hemen önce kelime-i şehadet getirdikten sonra gülümsediğini, ölene kadar da yüzündeki gülümsemenin eksik olmadığını' belirtiyor. Amerikalı asker mektubuna şöyle devam ediyor:

''İnan bana, Saddam kendisine saygı gösterilecek birisi. Greenwich saatiyle sabah saat ikide, Saddam'ın idamında hazır bulunacak olan askerlerin komutanı nöbetçilerin dışarı çıkmasını istedi ve Saddam'a bir saat sonra idam edileceğini kendisine söyledi. Saddam hiç korkmadı. Yemek için pilav ve haşlanmış tavuk istedi.

O gece bal ve sıcak su istemişti. Genelde geceleri aynı yiyeceği isterdi. Saat iki buçukta elini, yüzünü ve ayaklarını yıkadı (abdest aldı) demir yatağının kenarına oturarak, eşinin kendisine hediye etmiş olduğu Kuran'ı okumaya başladı. Aynı vakitte idam ipi hazırlanıyor ve idam sehpası konrol ediliyordu. Saat 02.45'te idam sehpasının yanına tahtadan yapılmış bir tabut getirildi. 02.50'de Saddam idam edileceği salona girdi. Salonda yargıçlar, din adamları, hükümet temsilcileri ve doktor vardı. Saat 03.02'de bütün dünyanın video görüntülerini izlediği idam gerçekleştirildi. Saddam idam sehpasında cesur bir şekilde duruyordu. Ama celladları korkudan titriyorlardı. Kimisi tanınmamak için başlarına mafya ve haydutların taktığı maskelerden takmıştı. Saddam'ın gülümsediğini görünce ve ''La ilahe illa Allah Muhammed Rasulullah'' dediğini duyunca ben, galiba buradan canlı çıkamayacağız dedim kendi kendime. Galiba tuzağa düştük, burası bombalarla dolu birazdan patlayacak ondan dolayı Saddam gülümsüyor. Başka türlü düşünemezdim. İdama giden bir adamın gülümsemesi mantılı değildi. Eğer Iraklılar ve diğer arkadaşlarım idam anını kameraya almasaydı belki ben yalan söylüyor olabilirdim. Bu adamın idam sehpasında gülümsemesinin sırrı nedir? Müslümanların şiarını söyledikten sonra aniden ortaya çıkmış bir şeye bakar gibi yaptı gülümsedi ve daha yüksek sesle kelimei şahadet getirmeye başladı. Sanki bir yerden kuvvet almıştı. Sana şunu kesinlikle ifade edebilirim bir şeye bakıyordu.''

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 16:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48