banner15

ABD askerinden 50 milyon dolarlık yolsuzluk

ABD'nin Afganistan ve Irak işgallerinde yer alan askerleri hırsızlık, rüşvet ve kaçakçılık yaparak 50 milyon dolar parayı zimmetlerine geçirmiş

ABD askerinden 50 milyon dolarlık yolsuzluk

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD askerlerinin Afganistan ve Irak işgalleri sırasında kendi ordularını dolandırdığı ortaya çıktı. ABD'de yayınlanan bir rapora göre, 115 ABD askeri Afganistan ve Irak işgalleri sırasında hırsızlık, rüşvet ve kaçakçılık yoluyla 50 milyon dolar parayı haksız şekilde zimmetlerine geçirmiş.

ABD'de faaliyet gösteren Toplum Bütünlüğü Merkezi (The Center Public Integrity) isimli kuruluşun yayınladığı rapora göre, bahsedilen parayı zimmetine geçiren 115 ABD askeri 2005 yılından bu yana yargılandı ve 3 ila 17 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

ASKER KENDİ ORDUSUNU DOLANDIRDI

Sivil toplum kuruluşu gibi çalışan ve araştırmacı gazetecilik yapan Toplum Bütünlüğü Merkezi’nin yayımladığı raporda, özellikle bir ‘para kazanma yönteminin’ ise Afganistan’daki askerler arasında revaçta olduğu görüldü. Askerler ABD ordusuna ait 15 milyon dolarlık yakıtı Afganlılara satıp aldıkları parayı zimmetlerine geçirdi.

Irak’ta sıkça başvurulan yöntemlerden biriyse, Iraklıların ABD üssündeki malzemeleri çalmasına yardım etmek ve bunların yerel firmalara rüşvet karşılığı verilmesini sağlamaktı.

BUZDAĞININ GÖRÜNMEYEN KISMI DA VAR

İddiaları soruşturan ABD Başmüfettişliği bunların henüz buzdağının görünen kısmı olduğunu açıkladı. Nitekim şubat itibarıyla devam eden 327 dava vardı.

Olayları soruşturan yetkililer daha çok suçun ortaya çıkarılacağını ve askerlerin orduya verdiği maddi zararın milyarlarca doları bulmuş olabileceği uyarısını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 14:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35