ABD askerlerin ağzına sakız veriyor!

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, askerlere dağıtılmak üzere 'savaş sakızı' üretimine 12 milyon dolar ayırdı.

ABD askerlerin ağzına sakız veriyor!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan ilginç bir girişim başlatarak askerlerininin ağzına sakız koymak için kolları sıvadı. Pentagon 12 milyon dolarlık bir yatırımı sakız geliştirmek için ayırdı.

Amerikan ordusu "Savaş Sakızı" adını verdiği bir sakız geliştirmeye başlayarak askerlerin diş sağlığını korumayı hedefliyor. Bu sakızın, diş çürüklerini önleyici, zararlı bakterileri yok edici, plak oluşumunu önleyici ve ağız sağlığını koruyucu özellikleri olacağı belirtiliyor.

Pentagon "Savaş Sakızını" geliştirmek için 12 milyon dolarlık büyük bir bütçe ayırdı. Uzmanlar bu sakızın diş fırçalamanın yerini alması için değil, diş sağlığını fırçalamadan sonra sürdürmesi için geliştirildiğini ifade ediyor. Zorlu savaş şartlarında, özellikle de suyun bulunmadığı yerlerde ise, diş fırçalamaya alternatif olabileceği dile getiriliyor.

"Savaş Sakızı"nın satış fiyatının 2 dsolar olacağı belirtiliyor. Bu sayede Amerikan ordusunun büyük bir tasarruf sağlayacağı belirtiliyor. Amerikan ordusu halihazırda yıllık 100 milyon dolarlık bir bütçeyi diş sağlığı prosedürleri için ayırıyor. Savaş Sakızı başarılı olursa bu maaliyetin büyük oranda düşeceği kaydediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 10:29
banner53
YORUM EKLE

banner39