banner39

ABD, Asya'yı kontrol altına alıyor

Avusturalya'ya yerleştirilecek güçlü bir radar ve bir teleskopla uzaydaki hurda uydular ve aktif uydular gözetlenecek, ancak aynı sistemle bölgede ateşlenen tüm roketler de gözlenebiliyor.

Amerika 15.11.2012, 18:53 16.11.2012, 07:38
ABD, Asya'yı kontrol altına alıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD, Pasifik bölgesinde aralarında Çin ve Kuzey Kore'nin de bulunduğu karşı güçlerin askeri aktivitelerini takib edebilmek için buradaki radar sistemlerini genişletmek istiyor. Bu kapsamda Amerikan Ordusu Avusturalya'da güçlü yeni bir radar kuruyor.

Resmi yapılan açıklamada mikro dalga sektöründe 4 ile 8 Gigahertzle çalışan C-Band-Radar'ın öncelikle uzaydaki hurda uyduları takib etmek için kullanılacağı bildirildi. Ancak Pentagon açıklamasında güçlü radarla Asya'da uzaya fırlatılan roketlerin de takibine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Avusturalya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise çok daha açık bir şekilde güney yarımküre kutbunda ilk defa kurulacak bir sistemle Çin'in tüm uzay uçuşlarının takib edileceği kaydedildi.

Yeni radar Avusturalya'nın kuzey batısındaki Exmouth bölgesinde yerleştirilecek. Buradan tüm Asya'da havaya fırlatılan roketler, ya da uzaydan atmosfere giren araçlar çok rahat bir şekilde takib edilebiliyor.

Amerikalılar bu radarla birlikte kuracakları yeni bir teleskopla yaklaşık 35 bin km uzaklığa kadar küçük objeleri bile takib edecekler. Teleskop için Avusturalya'da uygun bir yer aranıyor. Bu sistemler için toplam 30 milyon Dolar harcanacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?