banner39

ABD, Avrupa'daki askeri varlığını artıracak

Avrupa turuna başlayan Obama, Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile görüşecek. Görüşmede ABD'nin Avrupa'daki askeri varlığını genişletmek için hazırlanan 1 milyar dolarlık paketin açıklanması bekleniyor

Amerika 03.06.2014, 14:14 03.06.2014, 17:49
ABD, Avrupa'daki askeri varlığını artıracak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa'daki askeri varlığını genişletmek için 1 milyar dolarlık paket hazırladı.

ABD Başkanı Barack Obama, dört gün sürecek Avrupa turunun ilk ayağı olan Varşova'da Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile yapacağı görüşmenin ardından paketi kamuoyuna açıklayacak.  

Beyaz Saray yetkilileri, paket hakkında konuşurken, Rusya'nın Ukrayna konusundaki tutumu ile ilgili endişelerin arttığı bir dönemde Avrupa'ya destek göstermenin gerekli olduğunun altını çizdi. 

NATO'nun Karadeniz ve Baltık Denizi'ndeki operasyonlarına ABD donanmasının katılımını artırmayı amaçlayan paket, askeri tatbikatlar, eğitim faaliyetleri ve Avrupa'daki hava ve kara kuvvetlerinin rotasyonu için kullanılacak. 

Ukrayna, Gürcistan ve Moldova gibi Rusya ile sınır paylaşan, ancak NATO üyesi olmayan ülkelerin askeri kapasitesinin de artırılmasını isteyen Obama, Kongre'ye pakete destek vermesi çağrısında bulundu. 

Obama, Varşova'ya gelişinde yaptığı açıklamada, "Avrupa'nın güvenliği, bizim güvenliğimizin temel taşıdır ve büyük öneme sahiptir. Bu taahhüt, içinde bulunduğumuz dönemde daha büyük bir anlam taşımaktadır" dedi. 

Obama ve Komorowski, ikili görüşmelerinin ardından Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Romanya ve Slovenya liderleri ile buluşarak Orta Avrupa'nın güvenliği konusunu masaya yatıracak. 

Obama'nın ziyaret sırasında Ukrayna'da devlet başkanı seçilen Petro Poroşenko ile görüşmesi de bekleniyor.

Obama'ya eşlik eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Polonyalı mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ardından, "Ukrayna'daki kriz, hepimiz için yeni bir sorun teşkil etmektedir. Ukrayna'daki gelişmeler, hepimizin artık arkamızda bıraktığımızı umut ettiğimiz güçleri ne yazık ki yeniden ortaya çıkarmıştır ve hepimizin tetikte olmasını gerektirmektedir" dedi. 

BİDEN UKRAYNA'YA GİDECEK

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanlığı'na seçilen Petro Poroşenko, görevine resmen 7 Haziran’da başlayacak.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da Poroşenko’nun görevine başlaması dolayısıyla düzenlenecek törene katılmak üzere Ukrayna’ya gidecek.

Biden, Ukrayna’daki temaslarında ayrıca Ukrayna liderleriyle bir araya gelerek, Poroşenko’nun ajandası, ülkenin doğusundaki gelişmeler ile yolsuzlukla mücadele, demokratik kurumların güçlendirilmesi ve ekonominin sürdürülebilir büyüme sağlayacağı bir düzene tekrar getirilmesi noktasında ABD’nin Ukrayna’ya nasıl yardım edebileceğini konuşacak.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?