banner39

ABD basını Kerry'nin sözlerini eleştirdi

Washington Post: Beyaz Saray bize, Bakan Kerry'nin açıklamasının Başkan'ın (Barack Obama) politikasını yansıtmadığını söylüyor. Bu iyi birşey, çünkü Sayın Kerry'nin sözleri özensiz ve tehlikeliydi

Amerika 03.08.2013, 11:24 03.08.2013, 11:26
ABD basını Kerry'nin sözlerini eleştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin büyük gazetelerinden The Washington Post'un başyazısında, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "Mısır ordusunun ülkede demokrasiyi yeniden inşa etmekte olduğu" şeklindeki sözleri eleştirilerek, bu sözlerin "anlaşılması güç, özensiz ve tehlikeli" olduğu belirtildi. Gazete yazısında, "Kerry'nin sözleri, her yerdeki Müslümanlara demokrasinin bir kart sihirbazlığı olabildiği mesajını verecek: bir görürsün, bir görmezsin" ifadeleri kullanıldı.

"Kerry'nin kafa karışıklığı" başlıklı yazıda, bir yıl önce Mısır'ın yeni doğan demokrasi deneyiminin Müslüman Kardeşler destekli Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanı seçilmesine uzandığı sırada, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Kahire'yi ziyaret ettiğini ve o zamanki gerilimler ve kurumların kırılganlığına rağmen, "Mısır halkı tarafından çağrısı yapılan demokratik değişimde geri adım olamaz. 5 bin yılı aşkın tarihlerinde daha önce hiç yapmadıkları birşeyi yapıyorlar. Seçimler düzenlediler" dediği hatırlatıldı.

Seçimleri izleyen yılda Mursi'nin demokrasinin kusursuz bir örneği olmadığını, hükümetinin ülkeyi kötü idare ettiğini, ekonominin panik havası yaşadığını ve milyonlarca kişinin Mursi iktidarından hoşnutsuzluk duyduğu kaydedilen yazıda, "Ancak Mursi seçilmiş cumhurbaşkanıydı. Son haftalarda, protestolar arttıkça, Mısır ordusu tarafından birdenbire iktidardan uzaklaştırıldı, hapse atıldı ve ağır suçlarla suçlandı. Bu bir darbeydi. Mursi'nin destekçileri, haklı olarak haklarının gasp edildiğini düşünüyor ve geçici hükümet de uzlaşı ya da müzakere yönünde pek az işaret veriyor" ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin önceki gün verdiği bir mülakatta, "Mısır ordusunun ülkede demokrasiyi yeniden inşa etmekte olduğu" şeklindeki sözlerinin hatırlatıldığı yazıda, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Kerry'nin yanıtı, anlaşılması güç. Temkinli olmak ve Mısır'a yılda 1,5 milyar dolarlık ABD yardım paketinin kesilmesine neden olabilecek 'darbe' ifadesini kullanmaktan kaçınmak birşey, seçilmiş bir cumhurbaşkanını daha yeni iktidardan indiren Mısır ordusunun 'demokrasiyi yeniden inşa ettiğini' öne sürmek başka birşey. Beyaz Saray bize, Bakan Kerry'nin açıklamasının Başkan'ın (Barack Obama) politikasını yansıtmadığını söylüyor. Bu iyi birşey, çünkü Sayın Kerry'nin sözleri özensiz ve tehlikeliydi. Hiç şüphesiz, (bu sözler) Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi tarafından güven oyu şeklinde algılanacak ve orduyu Müslüman Kardeşler'e karşı şiddet ve baskı kampanyası uygulamada cesaretlendirecek."

Gazetenin başyazısında, "bundan daha da zarar verici olarak, Kerry'nin sözleri, her yerdeki Müslümanlara demokrasinin bir kart sihirbazlığı olabildiği mesajını verecek: bir görürsün, bir görmezsin" ifadesi kullanıldı.

ABD'nin, Müslümanları demokrasinin bir toplumdaki tüm görüşlerin temsil edilmesi ve dengelenmesi için başlıca sistem olduğu, keyfi ve otoriter iktidarın üstesinden geldiği yönünde ikna etmek için çok fazla zaman ve çaba harcadığına dikkat çekilen yazıda, Kerry'nin sözlerinin ise, "Amerika'nın demokrasiyi sadece dostları iktidarda olduğu zaman sevdiğinin" bir kanıtı olarak gösterileceğini ve bunu "olabilecek en kötü mesaj" olduğu belirtildi.

Yazıda, şu anda Kerry ve Başkan Obama açısından, Mısır'da Müslüman Kardeşler ve Mursi'ye acı çektiren değil, onları içine alan gerçek demokrasiyi daha yüksek sesle savunmalarının daha da acil hale geldiği kaydedilerek, "Geçen yıl, Sayın Clinton, demokraside geri adım atılamayacağı noktasında ısrar ederken haklıydı. Bugün için de en doğrusu bu" ifadesine yer verildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?