banner15

ABD basınında Gülen grubuna suçlama

ABD basınında bugün yer alan haberlerde, Gülen grubuna bağlı olduğu belirtilen bazı kuruluşların evrakta sahtecilik yaptığı, Kongre'ye sahte evrak sunduğu iddia edildi

ABD basınında Gülen grubuna suçlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin en çok satan gazetesi USA Today, Gülen grubuna bağlı olduğu iddia edilen bazı  ABD Kongresi'ne verdiği evrakların gerçekleri aynsıtmadığı iddia edildi.

Gazetenin iddiasına göre Gülen grubuyla ilişkili  derneklerin 2011'de üç Kongre üyesi ve yedi yardımcısının gezileri için 54 bin dolar harcadığı tespit edildi; ancak kayıtlarda bundan hiç bahsedilmedi. Kayıtlarda ise o yıl sadece 33 bin dolarlık özel gezi harcaması yapıldığı belirtildi.

Gazeteye göre 2008'den beri ABD Kongre üyeleri ve yardımcıları için Türkiye ve Azerbaycan'a 200'den fazla gezi düzenleyen Gülen yapılanmasına ait dernekler Kongre'ye yanlış beyanda bulundu.

Gazete, bu derneklerin kendilerini ABD Gelir İdaresi'ne (IRS)'e kayıtlı kâr gözetmeyen kuruluşlar ya da hayır kuruluşları olarak tanıtığını ancak bunun doğru olmadığını iddia etti.

İddiaya göre Gezileri organize eden ve IRS'e kayıtlı olan Gülen dernekleri ise söz konusu formlarda geziler için yaptıkları ödemelere yer vermedi. Bu da gezilerin bu dernekler tarafından değil, gizlice finanse edildiğini gösteriyor. 

Gazete, ABD Kongresi Etik Ofisi'nin Ekim başında yayınladığı rapora da atıf yaparak, Temsilciler Meclisi'ne yanlış ve sahte beyanlar verildiğini, Kongre üyelerinin yanlış bilgilendirilerek yönlendirildiğini ve tüm bunların ABD Federal yasalarını ihlal edebilecek boyutlara vardığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 14:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35