banner15

ABD Başkan adayı: Müslümanları fişleyelim

Amerika'nın 2016 yılı Başkan adaylarından Trump, ülkedeki Müslümanlar'ın kayıt altına alınacağı bir veri tabanı oluşturma teklifi yaptı

ABD Başkan adayı: Müslümanları fişleyelim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı Donald Trump'un, ülkedeki Müslümanların merkezi bir veri bankasında kayıt altına alınması gerektiğine dair açıklamaları tepkilere yol açtı.

Ioawa Eyaleti'nde partisi tarafından düzenlenen bir etkinliğe katılan Trump, burada kendisine yöneltilen "Müslümanların kayıt altına alınmasını destekliyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Kesinlikle bunu uygulamak isterim. Kesinlikle" diye yanıt vermişti. Trump, Müslümanların sadece camilerde değil, değişik ortamlarda da kayıt altına alınabileceğini söylemişti.

KUDUZ KÖPEK BENZETMESİ

Cumhuriyetçiler Paris'teki saldırıların ardından Müslümanlara ve Suriyeli sığınmacılara yönelik söylemlerini sertleştirdi. Aynı partinin diğer başkan aday adayı Ben Carson da sığınmacılara "kuduz köpekler" benzetmesinde bulunmuştu. Perşembe günü katıldığı bir toplantıda, mülteciler konusunda konuşurken, "Şayet kuduz bir köpek komşundan çıkarak kapına dayanırsa o köpek hakkında muhtemelen iyi şeyler düşünmezsin. Ve muhtemelen çocuklarını ondan uzak tutarsın" sözlerini sarf eden Carson'un bu sözleri de tepkiyle karşılanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 13:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35