banner15

ABD başkentindeki FKÖ ofisi kapatıldı

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Yönetim, Kongrenin kaygıları bağlamında şu anda Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington ofisini kapatma kararı aldı" ifadesi yer aldı. 

ABD başkentindeki FKÖ ofisi kapatıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'de Donald Trump yönetimi, Washington'daki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ofisini kapattığını açıkladı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Yönetim, Kongrenin kaygıları bağlamında şu anda Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington ofisini kapatma kararı aldı." dedi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamayla Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington'daki ofisinin kapatılacağı bildirildi.

Yazılı açıklamada Nauert, Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington'daki ofisinin 2017 yılının Kasım ayında İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerine destek olması amacıyla açılmasına izin verildiğini belirterek, "Fakat Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail'le anlamlı bir anlaşma içerisine girecek doğrudan girişimlerde bulunmadı. Aksine, bu grup hiç görmediği ve irtibata geçmediği halde ABD'nin barış planını kınadı." ifadelerini kullandı.

Sözcü Nauert, "Yönetim, Kongrenin kaygıları bağlamında şu anda Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington ofisini kapatma kararı aldı. ABD, ilerlemenin yolunun iki tarafın da doğrudan pazarlığa girmesinin tek yol olduğunu düşünüyor. Bu karar barış anlaşmasına götürecek adımlardan uzaklaştırmayı hedefleyen kişiler tarafından suistimal edilmemeli. Biz kalıcı bir barış sağlanması çabalarımızdan geri adım atmıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Filistin Kurtuluş Örgütünün (FKÖ) Washington'daki ofisinin 10 Ekim'den önce kapatılacağını açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "ABD Dışişleri Bakanlığı, içinde bulundukları ofisi 10 Ekim'den önce boşaltmaları için talimat verdi." ifadesini kullandı. 

UNRWA'ya yardımları da kesmişti

ABD yönetimi son olarak Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) yaptığı mali yardımları tamamen durdurma kararı almıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki hafta yaptığı açıklamada, Filistin yönetiminin ABD'nin arabuluculuğunda İsrail ile yapılması öngörülen barış görüşmelerine katılmayı kabul edinceye kadar Filistin'e mali yardımda bulunmayacaklarını kaydetmişti.

Trump yönetimi, "Yüzyılın Anlaşması" diye nitelendirilen ve İsrail-Filistin meselesini çözüme kavuşturmayı amaçlayan bir plan üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, planı "yüzyılın tokadı" olarak nitelemiş ve Amerikalı yetkililerle görüşmeyi reddetmişti.

Filistinliler protesto etti

Filistinliler, ABD'nin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) mali yardımları tamamen durdurma kararını protesto etti.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Mülteci Dairesi’nin çağrısı üzerine işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bir araya gelen onlarca Filistinli, taşıdıkları döviz ve Filistin bayraklarıyla ABD’nin Filistin davasına ilişkin politikasını protesto etti.

Fetih Hareketi Merkez Komite Üyesi Cemal Muheysin gösteri sırasında yaptığı konuşmada, “Bu protesto gösterisi, Amerikan yönetimine ile işgal devleti İsrail’e, Filistin davası ve Filistinli mültecilerin sorununun merkezi bir mesele olduğunu ve dünyadaki tüm özgür insanları ilgilendirdiği mesajını gönderiyor.” dedi.

Muheysin, UNRWA’ya mali yardımları kesme kararının ABD’nin kendi kararı olmadığını vurgulayarak, “(ABD Başkanı Donald) Trump’ın kararı, 70 yıldır devam eden Filistinli mültecilerin meselesini sona erdirmeyi hedefleyen bir İsrail kararıdır. Dolayısıyla Filistin’e karşı kullanılmak üzere bir karta dönüşmemesi için UNRWA’nın doğrudan BM bütçesine bağlanması zamanı gelmiştir." ifadelerini kullandı.

Öte yandan FKÖ’ye bağlı Geri Dönüş Hakkını Koruma Ulusal Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed Ileyyan ise yaptığı konuşmada, protesto gösterisinin, işgal altındaki Batı Şeria, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi, Ürdün ve Lübnan’da düzenlenen faaliyetler ile Mısır’da UNRWA krizini görüşmek üzere yapılan Arap ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı ile eş zamanlı olarak düzenlendiğini belirtti.

Ileyyan AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ABD’nin UNRWA desteğini kesmesi, tamamen Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından bu yana Filistin ulusal davasını yok etmeyi hedeflediğini biliyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 01:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48