banner39

ABD bir ayda 124 milyar telefonu dinledi

Amerikan hükümetinin dinlediği telefon konuşmalarının büyük çoğunluğu Orta Doğu'da...

Amerika 24.10.2013, 12:21 24.10.2013, 12:21
ABD bir ayda 124 milyar telefonu dinledi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) sadece bir ay içinde yaklaşık 125 milyar telefon görüşmesini dinledi. Yeni ortaya çıkan raporlara göre, dinlemeye alınan aramaların büyük çoğunluğu Ortadoğu'dan, yaklaşık 3 milyarı ise ABD içinde yapıldı.

Gizli hükümet dosyalarından sızan bilgilere göre, izlenen aramalar Ocak 2013 ayı boyunca gerçekleşti ve toplamda 124 milyar 800 milyona ulaştı.

Cryptome sitesi, belgelerin dinlenen aramalarda en büyük payın Afganistan (21.98 milyar) ve Pakistan (12.76 milyar) kaynaklı olduğunu belirtti. Hindistan 628 milyar arama ile en fazla dinlenilen bir diğer ülke oldu.

Orta Doğu ülkeleri Suudi Arabistan'da (7.8 milyar), Mısır'da (1,9 milyar), İran'da (1.73 milyar dolar), Ürdün'de (1,6 milyar) ve Irak'de (7,8 milyar) arama takip edildi.

ABD'nin dünyanın dört bir yanından pek çok telefon görüşmesini nasıl dinleyebildiği sorusunun cevabı ise basit: NSA'nın PRISM programı tarafından yayımlanan bir grafiğe göre, daha ucuz olduğu için pek çok uluslararası arama ABD'deki taşıyıcılar üzerinden yapılıyor. Hedef telefon, e-posta veya sohbet, fiziksel anlamda en kestirme yolu değil, en ucuzunu tercih ediyor. Kullanıcının kontrol edemediği bu sistemle, aramalar kolayca ABD'ye akabiliyor.

Belgelerin ortaya dökülmesinin ardından Beyaz Saray'dan tek açıklama ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kişisel telefonunun dinlediği iddialarının yalanlanması oldu. ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e, "ABD’nin konuşmalarını dinlemediğini bildirdi ve dinlenmeyeceğini" temin etti.

İddiaya göre aynı dönemde Almanya'da 361 milyon görüşme dinlendi.

Kısa bir süre önce de ABD'nin de Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto'nun kişisel telefonundan yapılan görüşmeleri dinlediği bildirilmiş, Le Monde Fransa'da 70 milyon telefon görüşmesinin dinlendiğini duyurmuştu.

NSA direktörü James Clapper bu haberlerin ardından "ABD tüm ülkelerde istihbarat toplar, bunu terör ve kitle imha silahlarının yayılması gibi tehditler ile kendi çıkarlarını ve müttefikleri korumak için yapar" açıklamasında bulunmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?