banner39

ABD, bir darbeyi daha itiraf etti

ABD, 1953'te İran'da Musaddık'ın devrildiği darbenin ardından, 40 yıl önce Şili'deki darbeyi de desteklediğini itiraf etti

Amerika 12.09.2013, 13:00 12.09.2013, 14:31
ABD, bir darbeyi daha itiraf etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ulusal Güvenlik Arşivi, dün açıkladığı belgeler ışığında ABD'nin, 40 yıl önce Şili'nin demokratik bir şekilde seçilmiş Allende Hükümetinin askeri bir darbeyle devrilmesini desteklediğini ortaya çıkardı.

Dönemin Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Dış İşleri Bakanı Kissenger'ın darbede önemli rol oynadığını kanıtlayan belgelerde, Salvador Allende hükümetinin bir model olarak ortaya çıkmaması için General Augosto Pinochet'in askeri darbesi ve ardından diktatörlüğünün desteklenmesi konusunda Kissenger'in, dönemin ABD Başkanı Richard Nixon'a tavsiyede bulunduğu belirtiliyor.

Kisinger'in ABD Başkanı Nixon'la gerçekleştirdiği telefon kayıtlarının da yer aldığı belgeler, Dış İşleri Bakanı'nın darbedeki etkinliğini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Söz konusu telefon kayıtlarında, Kissinger'ın Nixon'a, ABD'nin darbeye yardım ettiğini söyledikten sonra, 'Darbe koşullarını olabilecek en iyi şekilde oluşturduk.' dediği belirtiliyor.

Nixon'un medyada yer alan liberal seslerden şikayetçi olmasının ardından, Kissinger'in cevaben 'Eisenhover döneminde olsaydık, kahraman olurduk.' dediği belirtiliyor.

General Augosto Pinochet, Şili Devlet Başkanı Salvador Allende'yi 11 Eylül 1973'te askeri bir darbeyle devirmiş ve 1990 yılına kadar ülkeyi diktatörlükle yönetilmişti.

CIA, bir süre önce, 1953 yılında İran'da gerçekleştirilen askeri darbede de sorumluluğunu kabul etmişti.

Şilililer, Augosto Pinochet'i iktidara getiren darbenin 40. yıldönümünü şiddet içeren protestolar ve devlet başkanının uzlaşma çağrılarıyla andı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?