ABD, bir eyalette kuraklık alarmı verdi

California Valisi Jerry Brown, eyalet çapında kuraklık ilan ederken, bu senenin rekor seviyede kurak geçebileceğini uyarısı yaptı ve vatandaşlara, su muhafaza etmeleri çağrısında bulundu

ABD, bir eyalette kuraklık alarmı verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin orman yangıylarıyla mücadele eden California eyaletinde, eyalet çapında kuraklık ilan edildi.

BBC'nin haberine göre, California Valisi Jerry Brown, eyalet çapında kuraklık ilan ederken, bu senenin rekor seviyede kurak geçebileceğini uyarısı yaptı ve vatandaşlara, su muhafaza etmeleri çağrısında bulundu.

Brown, eyaletin en büyük su rezervlerinin rekor seviyede azalması nedeniyle kuraklık ilan etmek zorunda kaldıklarını belirtti. Kuraklık ilanı, eyalette çiftçilerin yardım alacağı ve daha fazla itfaiye çalışanının görevlendirileceği anlamına geliyor.

Jerry Brown, düzenlediği basın toplantısında, vatandaşlardan, su kullanımını "en az yüzde 20 oranında" azaltmalarını isteyerek, "Yağmur yağdıramayız ama korkunç neticelere çok daha hazırlıkla olabiliriz" diye konuştu.

California eyaletinde önceki gün çıkan orman yangını nedeniyle 3 bin 600 kişi tahliye edilmişti. California'da kurak geçen 2003 ve 2007 yıllarında da büyük orman yangınları çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2014, 13:02
banner53
YORUM EKLE

banner39