ABD, BM'de İran'a yüklendi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuşma yapan ABD temsilcisi Di Carlo, İran'ın yasadışı nükleer faaliyetleri olduğunu ve bunun barışa ciddi bir tehdit oluşturduğunu iddia etti.

ABD, BM'de İran'a yüklendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Rosemary Di Carlo, "İran'ın yasadışı nükleer faaliyetleri, uluslararası barışa ve güvenliğe ciddi bir tehdit oluşturmaktadır" dedi.

İran'ı nükleer faaliyetlerini görüşmek üzere toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Kolombiya'nın Daimi Temsilcisi Nestor Osorio'nun İran'a yaptırım raporları konuşuldu.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Rosemary Di Carlo, toplantıda yaptığı açıklamada, "İran'ın yasadışı nükleer faaliyetleri, uluslararası barışa ve güvenliğe ciddi bir tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu.

Carlo, İran'ın nükleer programı konusunda uluslararası toplumun şüphelerini gidermede ciddi bir ilerleme kaydetmediğini ve bu durumun da yeterince gergin olan bölgede istikrarsızlığa neden olacağını savundu.

Uluslararası Atom Enerji Kurumu'nun (UAEK) iyi niyetine karşın İran'ın işbirliğine yanaşmak yerine bilerek geciktirme taktiklerine başvurduğunu iddia eden Carlo, UAEK'nın raporunda İran'ın tesislerinde nükleer silah geliştirme testleri yapabileceğinin bildirildiğini ifade etti. Carlo, İran'ın sürekli UAEK'nın Parchin askeri tesislerini ziyaret etme isteğini reddettiğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 01:45
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali zorlu
Ali zorlu - 9 yıl Önce

Yav bu silahlardan amerikada var israilde var almanyada var japonyada var cinde zaten kesin vardir kuuzey kore irana gelince millete noluyo amk anlamiyorum tabi musluman ulke nolcak dimi hepinizin amk o cocuklari

banner39