banner15

ABD Büyükelçisi; Konu türk sınırlarının bir bölümünün korunması...

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, “IŞİD’i sınırdan uzaklaştırmak için nasıl çalışabiliriz diye Türkiye ve diğer koalisyon güçleriyle görüşüyoruz. Konu Türk sınırlarının bir bölümünün korunmasıdır” dedi.

ABD Büyükelçisi; Konu türk sınırlarının bir bölümünün korunması...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass, milletvekillerin yemin töreni için geldiği TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı. Bass, ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin ‘Türkiye ile operasyona başlıyoruz’ sözlerine ilişkin olarak, “Uzun süredir Türkiye gibi IŞİD’in varlığından biz de endişeliyiz. Konu Türk sınırının bir bölümünün korunması ve Türkiye sınırından Suriye’ye geçecek insan, silah ve ekipmana karşı avantaj sağlayacak. IŞİD’i sınırdan uzaklaştırmak için nasıl çalışabiliriz diye Türkiye ve diğer koalisyon güçleriyle görüşüyoruz. Dışişleri Bakanı’nın söylediği, var olan mücadele ve yakın zamanda Kuzey Batı Suriye’de operasyonları nasıl yoğunlaştırabiliriz beklentisidir” değerlendirmesini yaptı.

Bass, Putin’in G20’de bahsettiği IŞİD’e destek olan ülkeler ile ilgili soruya, “Bu soruyu Devlet Başkanı Putin’e sormanız gerekiyor. Ama hepimiz IŞİD’in petrol kaynaklarına ulaşımı ve Suriye’deki petrol kaynaklarını silah almada, kendi bölgesindeki insanları terörize etmede kullanımından endişeliyiz. Bu konuda baskı oluşturmak için yollar bulmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

ABD’nin daha fazla mülteci alması konusunda ise Bass, “Başkan Obama’nın söylediği şekilde Suriye ve Irak’tan önemli sayıda mülteci alacağız. Demokratik süreçte nasıl olacağını göreceğiz. Suriyelileri desteklemek için ABD 4,5 milyar dolar sağladı. Suriye içindeki Suriyelileri desteklemek içinde önemli bir miktar yardım ettik. İnsanların evlerinde kalmaları en iyi yaklaşımdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 11:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35