banner15

ABD Büyükelçisinden PKK'ya silah itirafı

ABD Büyükelçisi John Bass, PKK'nın elindeki silahlardan bazılarının ABD yapımı olduğunu doğruladı, "Bunlar bizim Irak güvenlik güçlerine verdiğimiz silahlardı" dedi.

ABD Büyükelçisinden PKK'ya silah itirafı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Büyükelçisi John Bass, "PKK dahil bazı terörist gruplarla ilgili gelişmeleri paylaşıyoruz. Birkaç ay önce Türkiye, ABD yapımı silahlar bulunduğuna dair bizimle bir bilgi paylaştı, Biz de bunun Irak Ordusu'na verdiğimiz silahlardan olduğunu doğruladık. Bu, PKK'ya karşı meşru mücadelelerinde Türk hükümeti için çok faydalı bir bilgi oldu" dedi.

Bass, bir gazetecinin "PYD konusunda bir yakınlaşma var mı, çözüm sürecinin bitişinde Suriye-PYD'nin ilgisi olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Şiddet kullanan tüm grupları reddederiz. Olayın dışındaki grupların bu şiddete verdikleri destekten endişeliyiz ve Türk hükümetinin ithamlarını dikkatle inceliyoruz. Suriye'de birlikte çalıştığımız her grupla, IŞİD'e karşı operasyonları sürdürme amacıyla birlikte çalıştığımız konusunda gayet açık olduk.
Suriyeli Arap gruplara sağladığımız her türlü desteğin tek amacı, IŞİD'e karşı operasyonlarda ilerleme kaydetmektir. Tekrardan açıklığa kavuşturmak gerekirse; ABD, PYD'yi silahlandırmıyor. YPG'ye silah ya da mühimmat sağlamıyoruz."

Bass, "ABD, Türk hükümeti ve halkıyla birlikte terörle mücadeleye, şiddete son vermeye son derece kararlıdır. Siyasi hedeflere ulaşmayı denemek için şiddet kullanımını reddetmeye devam ediyoruz. PKK'ya silah bırakma ve yasal görüşmelere başlama çağrısı yapıyoruz" dedi.

John Bass, "PKK tamamen uygunsuz bir şiddet ortamında terörist saldırılarını devam ettirmeyi ve bağımsızlık ilanını seçti" diye konuştu.

Bass, "Türk hükümeti kentlerde veya kırsal alanda terör tehdidine karşı önlemler almakta. Bu, hükümetin hakkıdır. Fakat bizim terörle mücadele deneyimlerimizde gördük ki sivil can kayıplarını en aza indirmek önemlidir. PKK şiddeti durdurmalı ve çözüm sürecine yeniden başlanmalı" diye devam etti.

İNCİRLİK ÜSSÜNÜN TAHLİYESİ

İzmir, Muğla ve Adana'daki ABD'li askeri personelin ailelerinin güvenlik endişesiyle ülkeyi terk etme talimatı almalarına ilişkin soruya ABD'li Büyükelçi şöyle yanıt verdi:

IŞİD'e karşı devam eden operasyonlar bağlamında, çatışmanın değişen doğası gereği, İncirlik'teki askeri personelin ailelerinin sayısını azaltmak gerektiğine inanıyoruz. Adana'daki konsolosluğumuzun tüm etkinliklerini yürütmeye devam ettiğinin altını çizmek istiyorum. İncirlik, IŞİD'i yenme stratejisinde ve koalisyonun genel mücadelesinde önemli bir etmen ve katkı sağlayıcı olarak önemini koruyor. Son 6 ayda koalisyonun operasyonlarına katılan ülkelerin sayısı arttı."

MENBİÇ'E SURİYELİLER YERLEŞTİRİLECEK

Büyükelçi Bass, Mumbuç hakkında sorulan soruya şöyle yanıt verdi:

"IŞİD'i kontrol ettiği alanlardan yerel Suriyeli güçleri kullanarak çıkarmak için uzun süredir Türkiye ile çalışıyoruz. IŞİD ile çatışmalardan sonra orayı güvenli hale getirip yerinden edilmiş Suriyelileri yerleştirme fikri üzerine konuşuyoruz.

Ancak bazı gruplar IŞİD ile mücadeleye daha fazla dikkat verebiliyor. Biz de Mumbuç'ta başarılı olabilmeleri, Mumbiç etrafındaki alanın temizlenebilmesi için verebileceğimiz desteği veriyoruz.
Suriye'de 'tarafların saldırıları durdurması' kararı şiddetin azalmasında etkili oldu. Bir yandan da Cenevre'de bir siyasi süreç işliyor, sorun siyasi olarak çözülmeli. Esed, Suriye'nin geleceğinin bir parçası değil, bu amaç için çalışıyoruz. Geçiş sürecinin sonunda geleceklerine Suriyeliler karar verecek."

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 13:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48