banner39

ABD büyükelçisine saldırı soruşturuluyor

ABD'nin Güney Kore Büyükelçisi Lippert'e saldıran kişiyle ilgili soruşturma devam ediyor. Saldırgan, cinayete teşebbüs dahil çeşitli suçlamalarla karşı karşıya

Amerika 06.03.2015, 17:10 06.03.2015, 17:10
ABD büyükelçisine saldırı soruşturuluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore'nin başkenti Seul'daki bir toplantıda ABD'nin Güney Kore Büyükelçisi Mark Lippert'i usturayla saldırarak yaralayan kişinin, cinayete teşebbüs dahil olmak üzere çeşitli suçlamalarla karşı karşıya olduğu bildirildi.

Seul polisi, Lippert'in yüzüne ve koluna 80'den fazla dikiş atılmasına neden olan 55 yaşındaki Kim Ki-jong'un hakkında çeşitli suçlamalarla tutuklama emri talep edildiğini açıkladı. Yonhap ajansının haberinde de ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Kim'in büyükelçiye saldırma nedeni ve yalnız hareket edip etmediği yönündeki sorulara ilişkin yürütülen soruşturmadan haberdar edileceği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Büyükelçi Mark Lippert'in kaldırıldığı hastanede tedavisinin sürdüğünü, büyükelçinin "iyi durumda ve neşesinin yerinde olduğunu" söylemişti. Gözaltına alınan Kim'in Kore milliyetçisi olduğu ve 2010'da da Seul'da Japon Büyükelçi Toshinori Shigeie'ye saldırı düzenlediği belirlenmişti. Büyükelçi Lippert'e düzenlendiği saldırının da Güney Kore ve ABD'nin yürüttüğü ortak tatbikata duyduğu öfkenin neticesi olduğu sanılıyor.

Bu arada, Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansının haberinde ise Lippert'in "başına geleni hak ettiği" ve olayın "Güney Kore halkının zihniyetini" yansıttığı ifade edildi. Güney Koreliler ise saldırıdan sonra başkent Seul'de ABD Büyükelçisi'ne desteklerini göstermek için ABD Büyükelçiliği önünde toplandı.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?