ABD çakma baz istasyonlarıyla bilgi topluyor

ABD, Cessna tipi uçaklara yerleştirdiği sahte baz istasyonları ile binlerce yolcunun telefonlarındaki bilgiyi kopyaladı

ABD çakma baz istasyonlarıyla bilgi topluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin istihbarat faaliyetleriyle ilgili yeni bir bilgi daha sızdı. Sızan bilgiye göre ABD, binlerce sivil Amerikan vatandaşının da özel bilgilerini çakma baz istasyonları vasıtasıyla kopyalamış.

WSJ'nin yayınladığı bir raporda, ABD Adalet Bakanlığı'ndan ismi verilmeyen bir kişinin sızdırdığı bilgiler yer aldı. Buna göre ABD, önemli sivil yolcuların sıklıkla kullandığı Cessna tipi uçaklara, "Kirli Kutu" isminde bir cihaz yerleştiriyor ve bu cihaz sayesinde yolcuların cep telefonlarındaki tüm bilgileri kopyalayabiliyormuş.

Cihaz, iletişim şirketlerinin kullandığı baz istasyonlarını taklit eden bir çalışma prensibine sahip. Uçaktaki yolcuların telefonları baz istasyonu olarak bu cihazı algılıyor ve bu cihaz üzerinden iletişim kuruyor. Cihaz, baz istasyonu olarak çalışmanın yanı sıra, yolcuların telefonlarındaki bilgileri de hafızasına kaydediyor ve istihbarat verisi olarak kullanıyor. 

WSJ'ye konuşan kaynak, bu yöntemle birçok suçlu hakkında istihbarat toplandığını iddia etti ancak binlerce sivil ABD vatandaşının özel bilgilerinin de hiçbir gerekçe olmaksızın kaydedildiğini belirtti. ABD Adalet Bakanlığı, gazeteda yayınlanan raporla ilgili olarak yorum yapmaya yanaşmadı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2014, 16:52
banner53
YORUM EKLE

banner39