banner15

ABD Çin'i 13'üncü kez şikayet etti

ABD hükümeti, Obama yönetimi döneminde Çin'e karşı DTÖ'ye 13 defa başvuru yaptı

ABD Çin'i 13'üncü kez şikayet etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Çin'e ihraç ettiği bazı ham maddelere uygulanan vergilerin haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) başvurdu. Bu başvuru, Obama yönetiminin Çin'e karşı DTÖ nezdinde açtığı 13'üncü dava oldu.

ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman, gerçekleştirdiği konferans bağlantısında, başvurunun Çin'in ABD menşeli ham maddelere uyguladığı vergilerin Amerikalı imalatçıları dezavantajlı duruma soktuğu için yapıldığını bildirdi.

ABD hükümeti, şikayet başvurusunda, Çin'e ihraç edilen bakır, kobalt, antimon, grafit, kurşun, talk pudrası, magnezya ve kalay gibi bazı ham maddelere yüzde 5 ila 20 arasında gümrük vergisi uygulandığını belirterek, bunun DTÖ'nün üyelik kurallarını ihlal ettiği savundu.

ABD'nin Barack Obama'nın başkanlığı döneminde Çin'e DTÖ nezdinde açtığı dava sayısı böylece 13'e yükseldi. Bu davalara Çin'in otomobil lastiğinden ve çelik ihracatına kadar çeşitli ürünlere uyguladığı ithalat ve ihracat vergileri konu olmuştu.

Obama yönetimi, ayrıca ABD'li üreticilerin baskısını artırması üzerine, Çin'in kaldırmayı reddettiği ticaret bariyerlerine ve damping uygulamalarına misilleme niteliğinde bazı vergileri son yıllarda uygulamaya koymuştu.

ÇİN PİYASA EKONOMİSİ STATÜSÜ İSTİYOR

Öte yandan, Çin yönetimi, bahse konu vergileri kaldırmadan önce ticaret ortakları tarafından piyasa ekonomisi olarak tanınmak istiyor.

Çin'in piyasa ekonomisi olarak tanınması, ülkeye ticaret ortaklarına anti-damping ve cezai gümrük vergisi uygulayabilme imkanı tanıyacak.

Buna karşın başta ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere belli başlı DTÖ üyeleri, Çin'in bu talebine çekimser yaklaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 08:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48