ABD; Çin'in Kırım modelinden endişeli!

Rusya'nın Kırım'ı ilhak ederek kendi topraklarına katması başta ABD olmak üzere endişelere neden oldu. ABD, Çin'in böyle bir "yanlış"a kalkmaması konusunda uyarılarda bulundu

ABD; Çin'in Kırım modelinden endişeli!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu Asya ve Büyük Okyanus'ta sorumlu ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Daniel Russel, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının ardından Batı tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların Çin’de bölgesel hedeflere ulaşmak için ‘Kırım ilhakını bir model olarak düşünen herkesi titretmesi’ gerektiğini söyledi.

Russel, ABD’nin Asya ve Büyük Okyanus bölgesindeki müttefiklerini koruma sözünün hâlâ geçerli olduğunu vurguladı. Gerekirse Çin’e karşı da ekonomik yaptırımlar uygulamaktan çekinmeyeceklerini belirtti.

ABD Senatosu Uluslararası İlişkiler Komitesi’nde konuşan Russel, Kırım’da yaşanan hadisenin bölgedeki müttefiklerini ‘Çin de bu yönde bir girişim yapabilir mi?’ endişesine ittiğini dile getirirken “Sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesi taahhüdünün hâlâ geçerli olduğunu göstermek için Çin üzerine daha fazla baskı yapmanın net tesiri olur.” dedi.

Russel’ın açıklamaları ile ilgili görüşleri sorulan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei ise iki farklı konunun birbirine karıştırıldığını söyledi. Lei, “Ukrayna sorunu ya da Güney Çin Denizi sorunu fark etmez, Çin defalarca kendi pozisyonunu gösterdi. Neden ABD’li bu yetkili iki farklı olayı aynı anda dile getirmek ve inatla Çin hakkında bu şeyleri söylemek zorunda?” açıklamasını yaptı.

Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamının kendilerine ait olduğunu iddia eden Pekin yönetiminin bölgede zaman zaman Filipinler, Japonya, Güney Kore, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan’la ilişkilerinde gerilim yaşanıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 13:33
banner53
YORUM EKLE

banner39