ABD, Clinton'ın e-postalarını açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, eski bakan Hillary Clinton'ın daha önce paylaşılmamış elektronik postalardan 3 bini açıklandı

ABD, Clinton'ın e-postalarını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, eski bakan Hillary Clinton’ın toplamda sayfa sayısı 3 bini bulan daha önce paylaşılmamış e-postalarını kamuoyuyla paylaştı.

Daha çok yabancı liderle telefon görüşmeleri de dahil bakanlığın günlük rutin aktivilerine dair yazışmaları yer aldığı e-postalarda bazı ilginç ayrıntılar dikkati çekiyor.

Bu noktada, o dönem ABD Başkanı Barack Obama’nın özel kalem müdürlüğünü yapan Rahm Emanuel ile yine o dönemki kıdemli danışmanı David Axelrod dahil bazı Beyaz Saray yetkililerinin Clinton’ın iş için kişisel e-posta adresini kullandığından bilgisinin olduğu görüldü.

Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşme süreciyle ilgili Ekim 2009’da imzalanan protokoller öncesinde Clinton ve ekibinin bazı yazışmaları da yayınlanan e-postalar arasında yer aldı.

Dönemin Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Philip Gordon’ın gönderdiği bir e-postada, dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Ermenistan tarafının mutabık kalması halinde açıklamayı “yarın yapmaya hazır olduğu” ifadesi de kullanıldı. Bu noktada Clinton’ın taraflarla telefon görüşmesi yapması noktasında birçok yazışmalarının olduğu da görüldü.

Bu arada bazı yazışmalarda Davutoğlu’nun ismi kısaltılarak “Davu” şeklinde kullanıldı.

Hillary Clinton’ın, Mayıs'ta da, 2012 yılında ABD’nin Bingazi Konsolosluğuna yapılan kanlı saldırıya ilişkin yaklaşık 300 e-postası paylaşılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 09:20
banner53
YORUM EKLE

banner39