banner39

ABD'de beklentileri aşan enflasyon Fed'in faiz artırımlarının süreceğinin sinyalini verdi

ABD'de bu yılın ilk ayında beklenenden az yavaşlama kaydeden enflasyon, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmek için faiz artırımlarına devam edeceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi.

Amerika 15.02.2023, 12:58
ABD'de beklentileri aşan enflasyon Fed'in faiz artırımlarının süreceğinin sinyalini verdi

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı son veriler, ülkede enflasyonun önceki aylara kıyasla yavaşlamayı sürdürse de yüksek kalmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Buna göre, ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ocakta aylık bazda yüzde 0,5 artarak piyasa beklentileriyle paralel bir seyir izlerken, yıllık bazda yüzde 6,4 ile beklentilerin üzerinde yükseldi.

Haziran 2022'de yüzde 9,1 ile 1981'den bu yana en yüksek seviyesini kaydeden yıllık enflasyon, Ekim 2021'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

"Fed'in faiz oranlarını daha da artırma kararlılığını güçlendiriyor"

American Enterprise Institute (AEI) Kıdemli Uzmanı Steven Kamin, TÜFE verilerinin hayal kırıklığı yarattığını belirterek, enflasyonun yıllık bazda analistlerin beklentilerinin biraz altında yavaşladığını söyledi.

TÜFE'nin aylık bazda ise artan enerji fiyatlarının etkisiyle güçlü bir artış gösterdiğine işaret eden Kamin, aylık yüzde 0,4'te sabit kalan çekirdek enflasyonun dezenflasyonist momentumda bir miktar kayıp sinyali verdiğini vurguladı.

Kamin, son açıklanan TÜFE raporunun Fed'in faiz oranını beklentilerin üzerinde artırması için yeterli yeni bilgi ortaya koymadığına inandığını dile getirerek, "Ancak, çok güçlü ocak ayı istihdam raporunun ardından gelen enflasyon verisi, muhtemelen Fed'in faiz oranlarını daha da artırma ve uzun bir süre yüksek tutma kararlılığını güçlendiriyor." diye konuştu.

" Süper çekirdek enflasyon güçlü kalmaya devam ediyor"

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi, enflasyonun ocakta yüksek gelmesine rağmen yıllık bazda yavaşladığına dikkati çekerek, "Bu enflasyonun gerilediği ve Fed'in daha fazla faiz artışı yapması veya resesyon yaşanması gerekmeden gelecek yılın başlarında Fed'in enflasyon hedefine dönme yolunda ilerlediği senaryosunu değiştirmiyor" ifadesini kullandı.

Verilerde umut verici olanın, endeksin 3'te 1'ini oluşturan ve enflasyona önemli ölçüde katkıda bulunan konut maliyetinin kiralar yumuşadıkça yavaşlayacağı olduğunu söyleyen Zandi, tedarik zincirinin rahatlamasıyla da araç üretiminin artacağını, sıfır otomobil fiyatlarının da yakında azalacağını anlattı.

"Enflasyonda yılın ikinci yarısında belirgin yavaşlama olabilir"

Oxford Economics ABD Başekonomisti Ryan Sweet de ocak ayı TÜFE verilerinin Fed'in yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmada "iniş çıkışların" olacağını hatırlattığını söyledi.

Bankanın enflasyonu düşürecek seviyede kısıtlayıcı olana kadar para politikasındaki sıkılaşmayı bitirmeyeceğini bildirdiğini anımsatan Sweet, bu nedenle ayda 100 binin altında istihdam artışı ve nominal ücret artışlarının yüzde 3,5 olmasına ihtiyaç olabileceğini dile getirdi.

Sweet, "Fed, iki 25 baz puanlık faiz artırımının daha sinyalini o kadar da ince bir şekilde vermiyor. Ocak TÜFE ve istihdam raporunu göz önünde bulundurarak tahmini ayarlayacağız." dedi.

Enflasyonun yılın ilk yarısında beklenenden daha güçlü seyredebileceğini belirten Sweet, ikinci yarıda ise belirgin bir yavaşlama kaydedilebileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?