ABD'de bulunan F-35 pilotları bugün geri dönüyor

F-35 eğitimi için ABD'de bulunan Türk pilotlar bugün Türkiye'ye dönüyor. Program kapsamında 2020 yılına kadar 13’ü pilot olmak üzere 333 personel eğitim alacaktı.

Amerika 01.08.2019, 10:04
ABD'de bulunan F-35 pilotları bugün geri dönüyor

Türkiye’nin F-35 program ortaklığının askıya alınmasıyla birlikte test uçuşları için Luke Üssü’nde bulunan pilot ve teknik yer personeli dönüş hazırlıklarına başladı. 40 asker dün ABD’den ayrıldı. Program kapsamında 2020 yılına kadar 13’ü pilot olmak üzere 333 personel eğitim alacaktı.

Türkiye’nin F-35 program ortaklığını askıya alan ABD kararı konusunda ise halen Ankara’ya ulaşmış bir resmi bildirim, belge bulunmuyor. Program ortaklığından çıkarılma mı yahut başka bir müeyyide mi olduğu bu doğrultuda netleşmiş değil. F-35 projesine ilişkin görüşmeler, hem diplomatik kanaldan hem Savunma Sanayii Başkanlığı hem de askeri temaslar nezdinde devam ediyor. Projede görev üstlenen Türk savunma sanayii firmalarına yansımış bir olumsuzluk da şu ana kadar yok. Verilmiş olan siparişlere yönelik üretim ve teslimata devam ediliyor. Diplomatik görüşmeler neticesinde bu konuda da netlik sağlanacak ve gerekli planlamalar yapılacak.

Halen Luke Hava Üssü’nde bulunan ve Türkiye mülkiyetine geçirilmiş 4 F-35 uçağından Türkiye’ye gelebilen yok. ABD’nin açıklamasında teslimatlar donduruldu denirken, söz konusu 4 uçağın Türkiye’ye getirilmesine karşı da ABD’nin türlü zorlaştırma yöntemleri var. Uçakların varış güzergahının Türkiye olması halinde çeşitli nedenlerle kalkış izni verilmemesi, havada yakıt ikmali desteği sağlanmaması, Türkiye’den uçakların getirilmesi için gönderilebilecek Türk yakıt ikmal uçaklarının ülkeye sokulmaması gibi dolaylı yoldan çok sayıda yöntemin devreye sokulabileceğinin mesajları Amerikan yetkililer tarafından verilmiş durumda.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?