banner39

ABD'de Katolik rahipten mobil günah çıkarma uygulaması

Koronavirüs salgını sebebiyle kiliselerin kapanmasıyla birlikte ABD'li Katolik rahip, günah çıkarmak isteyenler için kilise dışına çıktı.

Amerika 31.03.2020, 16:15
ABD'de Katolik rahipten mobil günah çıkarma uygulaması

Amerika Birleşik Devletleri halkı koronavirüs salgını sonrası sokaklardan ayağını kesti. Birçok insan işini araç kullanarak halletmeye başladı. Seyahat halindeyken internet üzerinde film seyredip, fast food yiyecek alışverişi yaptı. Eczane ve banka işlemlerini araç kullanırken mobil üzerinden yaptı. Şimdi bunlara bir yenisi çıktı. Günah çıkarma.

Salgın nedeniyle kilisesinin kapalı olması sonrası Katolik rahip Scott Holmer, bu araba severlerin ülkesinde şimdiye kadar denenmemiş ve test edilmemiş bir yönteme başvurdu.

Pazar hariç her gün ve hava izin verirse, Maryland şapelinin dışındaki parktaki rahip kıyafetlerinde tahta bir sandalyeye oturup ve temassız günah çıkarma seansı düzenliyor.

Washington'un yaklaşık 20 mil (30 kilometre) dışında küçük bir kasaba olan Bowie'deki St Edwards Kilisesi'nin dışındaki iki sıra trafik akışını kendine yeni mekan yapan rahip burda günah çıkarma işlemi yapıyor.

Sürücüler, araçlarının pencerelerini indirip günahlarını rahip Holmer'e itiraf ediyorlar.

Peder Holmer Güney Kore'nin koronavirüs için seyir halindeki araçlara doğrudan testler düzenlediğini gördükten sonra geçen hafta bu fikri düşündü. Peder “Yönetim enfeksiyonun yayılmasını bastırmak için tüm kilise toplantılarını iptal etti. Ancak günah çıkarma ile ilgili karar biraz havadaydı ”dedi.

Holmer sürücüden güvenli bir mesafede durmaya özen gösteriyor ve halktan araçlarında kalmalarını istiyor. Araçta bulunan çiftler veya aileler, her kişi sırayla sürücü koltuğuna oturur. İsimsiz bir günah çıkarmak isteyenler için rahip gözlerini bir bandana ile kaplar. Bazen sürücülerden itirafın gizliliğini korumak için motorlarını kesmelerini isteyen rahip, “İnsanların birbirlerini duymalarını istemiyorsunuz, bu yüzden arabaları belirli bir mesafede tutmamız gerekiyor” dedi. Rahip, “İnsanlar kitlesini kutsayamasak bile yine de yanlarında olduğumuzu görmekten çok mutlular” dedi. “Korkudan daha çok şükran var. Pencerelerinde rahibin peşine düştüklerinde Tanrı'nın şimdi bizimle birlikte olduğunu hissediyorlar. ”
 

Kaynak: nigerianewspaper

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?