ABD'de kongre baskını davası başladı

ABD'de geçtiğimiz yıl seçimlerden sonra eski Başkan Dıonald Trump'ın taraftarları tarafından Kongreye yapılan baskına ilişkin dava başladı.

Amerika 10.06.2022, 12:33 10.06.2022, 12:36
ABD'de kongre baskını davası başladı

ABD'de seçimlerden sonra Kongre binasına düzenlenen baskınla ilgili dava başladı. Demokratların öncülüğünde oluşturulan komitede, ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın bu baskını koordine ederek bir darbe girişimi planladığını söyledi. Komitenin başkan yardımcısı Cumhuriyetçi Parti'li Liz Cheney de Trump'ın bu saldırının 'fitilini ateşlediğini' belirtti.

ABD eski başkanı Donald Trump'ın destekçileri 6 Ocak 2021'de Kongre binasına saldırmışlardı. Binadaki Kongre üyeleri, iktidara yeni seçilen Joe Biden'ın başkanlığını tescil etmek üzere toplanıyorlardı. Yaklaşık bir yıl süren soruşturmanın ardından Demokrat Parti öncülüğündeki komite Kongre baskınıyla ilgili ilk duruşmada ilk olarak Donald Trump'ın yakın çevresiyle yapılmış mülakatlardan bölümler izlendi.

IVANKA DA BABASINI DESTEKLEMEMİŞ

Eski başsavcı Bill Barr'ın, Donald Trump'ın 'seçimlerin çalındığı' yönündeki iddiasının temelsiz olduğunu söylediği video ilk izlenenler arasındaydı. Barr "Seçimlerde yolsuzluk yapıldığı iddiasını hiçbir bilimsel kanıtla desteklemeyen bir yönetimin sadece görüşlerine dayanarak iktidarda kaldığı bir dünyada yaşamamız mümkün değil" dedi. BBC Türkçe'nin haberine göre Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın da eski başsavcının babasının komplo teorilerini reddeden görüşlerini kabul ettiğini söylediği bir videoya da yer verildi.

Başkan yardımcısı Liz Cheney de "Kongre binamızı işgal edenler ve saatlerce kolluk kuvvetleriyle çatışanlar Başkan Trump'ın kendilerine söyledikleriyle motive olmuşlardı. Seçimlerin kendilerinden çalındığını ve Trump'ın başkan olması gerektiğini düşünüyorlardı," dedi. Cheney "Bu kalabalığı harekete çağıran da, toplayan da, bu saldırının fitilini ateşleyen de Başkan Trump'tır" dedi.
Liz Cheney, saldırganlar eski başkan yardımcısı Mike Pence'in asılması yönünde sloganlar atarken Trump'ın "O da bunu hak etti," dediğine dair bir ifadeyi okuduğunda komitede şaşkınlık yaşandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?