banner39

ABD'deki okul saldırısında ölenlerin ailelerinden tazminat davası

ABD'de 30 Kasım'da öğle saatlerinde yarı otomatik silahla yapılan saldırıda 4 kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişi yaralanmıştı. Bu saldırıda ölen 2 kişinin ailesi okul yönetimine 100'er milyon dolar tazminat davası açtı.

Amerika 10.12.2021, 00:26
ABD'deki okul saldırısında ölenlerin ailelerinden tazminat davası

ABD'nin Michigan eyaletindeki Oxford lisesinde 4 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıda iki aile, saldırıda hayatını kaybeden her bir yakını için okul yönetimine 100 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Detroit’teki federal mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, Oxford lisesi okul yönetiminin yeterli tedbir almadığı için silahlı saldırıyı önleyemediği ve öğrencileri koruyamadığı iddia edildi.

Silahlı saldırıyla ilgili olarak şimdiye kadar okula yönelik açılan ilk hukuk davası olduğu düşünülen dilekçede, Oxford okul bölgesi ve başkanı, Oxford Lisesi müdürü, bazı öğretmenler ve okul çalışanları saldırıdan sorumlu tutuldu.

Ailelerin avukatı Geoffrey Fieger, okuldaki yetkilileri, zanlı Ethan Crumbley’in saldırı günü masasına bir silah, yaralı bir insan ve "Yardım edin" mesajı yazdığını gördüğü halde disiplin cezası vererek okuldan uzaklaştırma konusunda ihmalkar davranmakla suçladı.

Oxford Lisesindeki saldırı

Michigan’daki Detroit şehrinin yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki Oxford Lisesi'nde 30 Kasım'da öğle saatlerinde yarı otomatik silahla yapılan saldırıda 4 kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişi yaralanmıştı.

Saldırıdan sonra aynı okulda öğrenci olan 15 yaşındaki zanlı Ethan Crumbley yakalanıp gözaltına alınmış, savcılık tarafından 4 birinci derece cinayet ile ölüme neden olan terörizm suçlamalarından yetişkin olarak yargılanacağı duyurulmuştu.

Zanlının anne ve babası Jennifer ve James Crumbley de ihmal nedeniyle saldırıda payı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış, 4 kez taksirle adam öldürme suçlaması yöneltilen çiftin her birine 500 bin dolar kefalet konulmuştu.

Savcılık, suç aletinin babası tarafından saldırganın yanında satın alındığını, annesinin bir sosyal medya gönderisinde silahtan "oğullarının Noel hediyesi" olarak söz ettiğini ve silahın kilit altında tutulmadığını açıklamıştı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?