banner39

banner35

ABD'deki olayların sebebi çok eskiye dayanan üstünlük hissi

Ordu Washington yakınlarına 1600 asker konuşlandırdı. Avrupa medyası, göstericilerin öfkesini üstüne çeken ırkçılığın yapısal nedenlerini tartışıyor.

Amerika 03.06.2020, 14:25
ABD'deki olayların sebebi çok eskiye dayanan üstünlük hissi

Afro-Amerikan George Floyd'un beyaz bir polis tarafından öldürülmesiyle başlayan protestoların çoğu barışçıl bir şekilde devam ederken, kısmen mala zarar verme vakalarına ve yağmalamalara da rastlanıyor.

Ordu Washington yakınlarına 1600 asker konuşlandırdı.

Avrupa medyası, göstericilerin öfkesini üstüne çeken ırkçılığın yapısal nedenlerini tartışıyor.

Çok eskiye dayanan üstünlük hissi

Siyaset bilimci Sami Naïr, El País'teki yazısında, ABD toplumunda ırkçılığı yok etmenin ancak zihinsel bir devrimle mümkün olacağını söylüyor:

“Buradaki ırkçılık, Avrupalı işgalcilerin Amerikalı yerli halka uyguladığı soykırımın ve bunu takiben, Afrika'dan getirilen kölelerle yapılan insan ticaretinin üzerine inşa edilen bir ülkenin kuruluş tarihiyle başlıyor. Kuruluş sırasındaki etnik ve kültürel farklılıklar, Kuzey Amerika'daki toplumsal sistemin, kurumların ve günlük hayatın hafızasına nakşedilmiş durumda. ... Beyazların bakış açısından, beyazlar tarafından, beyazlar için kurulmuş bir toplum bu. Bu görüşü değiştirmek ancak zihinsel bir devrimle mümkün.”

banner53
Yorumlar (0)
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?