banner15

ABD diplomatların ailelerini İstanbul'dan çekiyor

ABD, İstanbul’daki başkonsolosluk personelinin ailelerinin Türkiye’den ayrılması yönünde karar aldı

ABD diplomatların ailelerini İstanbul'dan çekiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, saldırı ihtimali nedeniyle İstanbul’daki başkonsolosluk personelinin ailelerinin Türkiye’den ayrılması yönünde karar aldı.

ABD vatandaşlarını Türkiye’de artan saldırılara karşı uyaran ABD Dışişleri Bakanlığı, 29 Ekim’de alınan karar doğrultusunda İstanbul’daki Başkonsolosluk’ta çalışan personelin ailelerinin ülkeden tahliye edileceğini belirtti.

Yapılan açıklamada, kararın sadece İstanbul’daki ABD Başkonsolosluğu personelinin ailelerini kapsadığı ve Türkiye’deki diğer diplomatik görevleri içermediği kaydedildi.

Bakanlığın Türkiye’deki durumu gözetlemeye devam edeceği belirtilirken, pazartesi günü yayınlanan seyahat uyarısının geçerliliğini koruduğu ifade edildi. ABD’li ve yabancı turistlerin, uluslararası silahlı örgütler tarafından hedef alındığını hatırlatan açıklama, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl, aşırı gruplar Fransa, Belçika, Almanya, Mali, Bangladeş, Tunus ve Türkiye’de saldırılar düzenledi. Türkiye’de büyük gösterilere, turistik yerlere, restoranlara, alışveriş merkezleri, ibadet yerleri ve hava ulaşımı, otobüsler, köprüler, otogarlar dahil olmak üzere ulaşım ağlarına saldırılar düzenlenebilir. Bu gruplar aynı zamanda Batılılar ile ABD’li yetkilileri kaçırmak ve bu kişilere suikast düzenlemekle ilgili tehditte de bulundu.”

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 16:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48